Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pentru motive ce nu tin de persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului

Buna ziua,
Astept preavizul pentru desfacerea CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului. Ma intereseaza daca patronul are obligatia achitarii de salarii compensatorii.
Firma are cod CAEN in domeniul constructiilor si :
- la nivelul firmei nu exista CCM
- in Regulamentul Intern scrie ca se va respecta legislatia in vigoare, din punct de vedere al acordarii salariilor compensatorii.
Stiu ca exista Asociatia Romana a Antreprenorilor de Constructii – ARACO care are incheiat cu parterei sociali un "Acord sectorial privind negocierea si contractarea colectiva in sectorul de constructii", dar firma unde lucrez nu este afiliata ARACO deci nu a semnat acest acord. In aceste conditii cum se procedeaza?
In acest acord sectorial, la Art. 24, se vorbeste de "pina la 6 salarii minime negociate pe unitate", ceea ce nu exista la noi, iar in Codul Muncii, la Art. 67 se vorbeste de faptul ca "Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil".(este exact fraza din Reg. Intern). Ce legislatie este aplicabila?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.

Codului Muncii nu prevede obligativitatea acordariii acestora ci doar posibilitatea acordarii de compensatii in cazul unei astfel de concedieri.