Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trimitere invitatie cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trimitere invitatie cercetare disciplinara

Buna ziua.

Am trimis unui angajat prin curier o notificare pentru cercetare disciplinara. Am solicitat confirmare de primire. Pe plic am mentionat ce contine respectiv "notificare cercetare disciplinara".

Problema este ca acum curierul nu reuseste sa livreze plicul. Si din ce imi dau seama angajatul este cel care refuza sa-l primeasca.

Cum putem proceda pentru ca angajatul sa primeasca plicul? Daca refuza sa-l primeasca prin ce alta modalitate poate fi chemat?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
luizaioana_luizaioana, utilizator
Puteti incerca si trimiterea convocarii printr-un executor judecatoresc.
De ce ar accepta o scrisoare de la un executor judecatoresc daca nu o accepta de la un curier normal?

Un executor judecatoresc il poate obliga in vreun fel ?
Un executor judecatoresc va putea incheia un proces-verbal care sa constate refuzul salariatului de a primi acel document emis de catre angajator.
Face un proces verbal si o afiseaza pe usa. PV va fi dovada comunicarii.
Sfatul meu este sa o mai trimiteti o data dar cu Posta Romana si daca nici de data aceasta nu o ridica vi se intoarce plicul avand confirmarea de primire pe care scrie" destinatar lipsa domiciliu",. Apoi in procesul verbal care se intocmeste se specifica ca a fost trimisa scrisoarea recomandata cu nr.... din data..... (pastrati plicul si confirmarea si depuneti-le la dosar pentru asigurarea dovezilor) ,iar acesta nu a fost gasit acasa. Procesul verbal trebuie semnat de comisia de disciplina si anexat deciziei de incetare a CIM , daca este cazul.

Intrebarea mea este insa daca salariatul mai vine la lucru?