Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata caldura in procent de 100% chiar daca sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata caldura in procent de 100% chiar daca sunt debransat legal.

Imi cer scuze daca mai exista topic deschis pe aceasta tema, dar nu l-am gasit..
Problema mea ar fi urmatoarea:
In anul 2005 m-am debransat de la caldura (cu acte in regula si cu sigilii puse de catre cei de la RADET).
Pana in anul 2009 am platit un anumit procent la caldura pentru partea comuna.
Pana aici toate bune.. In schimb, din 2009 administratorul a inceput sa imi adauge TOATA caldura la plata, adica 100%, in conditiile in care sunt debransat LEGAL.
Am facut facut o copie de pe actul de la RADET si i-am trimis-o impreuna cu o cerere in care il intrebam de ce platesc caldura in procent de 100%. Raspunsul acestuia a fost ca, atat timp cat nu voi face dovada cu ce ma incalzesc, voi plati in cotinuare 100% caldura.

De cand trebuie sa ma incalzesc NEAPART cu ceva anume daca m-am debransat? Si de ce trebuie sa dau explicatii cuiva cu ce anume ma incalzesc?!
Ordinul nr. 343 din 13/07/2010 spune ca cei debransati de la caldura vor plati intre 30% si 50%... eu in schimb platesc 100% chiar daca sunt debransat legat cu ACTE.

Este normal cum se procedeaza? Mi se pare abuz in serviciu. Ce as putea face pentru a rezolva aceasta problema?
Am fost sfatuit sa ii readuc la cunostinta faptul ca sunt debransat, sa ii mai trimit o cerere in care sa ii prezint legea 343 din 13/07/2010 impreuna cu o copie de pe actul de debransare. Daca nu voi reusi sa ma inteleg cu acesta mi s-a recomandat sa faco plangere penala catre procuror.
Este aceasta o solutie sau ar trebui procedat altfel?
Ma multumesc anticipat.
Dinte, utilizator
Contestati in termen legal lista de plata.In caz contrar se considera acceptare tacita si nu veti putea invoca in aparare motivele de mai sus.
Mentionez ca din 2009 de cand administratorul adauga caldura in procent de 100%, refuz sa o mai achit... (Pot dovedi cu cererile trimise si cu neplata caldurii faptul ca nu e acceptare tacita). Nu am putut sa il dau in judecata deoarece nu aveam situatia financiara prea buna.

In concluzie, in momentul de fata achit intretinerea, dar fara caldura si penalizari (penalizari rezultate de la neplata caldurii).
Sunt 5 ani, dar nu m-a dat in judecata, chiar daca ma tot ameninta.
Mi s-ar parea o sapare propre a gropii daca m-ar da in judecata. E o lege incalcata CLAR de catre administrator.

Daca nu aveti un alt sistem de incalzire in apartament cred ca aveti o problema. Legislatia s-a mai schimbat din 2005. Ordinul ANRSC 91:
ART. 251
Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un condominiu este interzisă în următoarele situaţii:
b) deconectarea totală fără asigurarea încălzirii spaţiului cu destinaţie de locuinta sau alta destinaţie cu o sursa alternativa de producere a energiei termice.

Mai ganditi-va cu judecata...:yes:
Atentie sporita deoarece exista o contradictie intre afirmatiile dv
Sustineti ca ati parcurs procedura legala de debransare,respectiv acordul asociatiei de proprietari exprimat prin hotarare a adunarii generale
Tot procedura legala prevede obligativitatea ca sa existe
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intentiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;

Va confruntati cu situatie delicata in conditiile in care din 2009 doar v-ati multumit sa achitati strict parte din cota de intretinere fara insa a va instiinta oficial asociatia de proprietari de interesul dv de a contesta sumele impuse periodic in lista de intretinere pe care dv le apreciati netemeinice
In situatia in care nu ati clarificat temeinicia diferentei de suma neachitata din 2009,asociatia de proprietari,in temeiul L nr 230/2007 art 49 are dreptul sa aplice penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta-neachitata in termenul stabilit
Mi s-ar parea o sapare propre a gropii daca m-ar da in judecata. E o lege incalcata CLAR de catre administrator.

Care este legea incalcata de catre administrator,in conditiile in care singur recunoasteti ca din 2009 v-ati asumat responsabilitatea si nu ati achitat
caldura si penalizari (penalizari rezultate de la neplata caldurii).?
ynocentta, utilizator
ausfahrt a scris:

Daca nu aveti un alt sistem de incalzire in apartament cred ca aveti o problema. Legislatia s-a mai schimbat din 2005. Ordinul ANRSC 91:
ART. 251
Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un condominiu este interzisă în următoarele situaţii:
b) deconectarea totală fără asigurarea încălzirii spaţiului cu destinaţie de locuinta sau alta destinaţie cu o sursa alternativa de producere a energiei termice.

Mai ganditi-va cu judecata...:yes:

Nu am cunoscut acest aspect. Asigurarea incalzirii apartementului este realizata prin 2 calorifere electrice. Cum pot sa dovedesc acest lucru fata de administrator? Sunt obligat sa o fac?
Acesta sustine ca m-as incalzi cu gaze, lucru fals deoarece sufar de astm bronsic.
Chiar daca as face-o, are vre-o relevanta?

ynocentta a scris:

Care este legea incalcata de catre administrator,in conditiile in care singur recunoasteti ca din 2009 v-ati asumat responsabilitatea si nu ati achitat

Faptul ca am facut dovada debransarii, iar administratorul continua sa adauge caldura in procent de 100%. Ce anume ii da acest drept?

Comunitare de Utilităţi Publice , publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 501 din 20/07/2010. Toţi locatarii blocurilor vor plăti „căldura comună”, chiar dacă s-au debranşat. Cotele au crescut de la 10% din factura totală – la 30% şi chiar 50%.