avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a perioadei de CFS?

Care este sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a perioadei de CFS?
Cel mai recent răspuns: H.R. SUPORT , Consultant resurse umane 19:10, 19 Mai 2009
Cadrul legal pentru o astfel de sanctiune o constituie Regulamentul intern al unitatii.
=D>
lauracorina a scris:

Care este sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a perioadei de CFS?


Decretul nr.92/1976 prevede ca, rectificarea din oficiu a inscrierilor efectuate, precum şi refuzul de a înscrie în carnetul de munca unele date rezultind din acte sau de a efectua rectificările unor înscrieri, se comunica celui în cauza, în scris şi motivat, în termen de 15 zile de la data luării măsurii.
Impotriva măsurii luate , precum şi în cazul neeliberarii carnetului la încetarea activităţii, titularul carnetului de munca se poate adresa cu plîngere la judecătoria în a carei raza teritorială îşi are sediul unitatea care a luat măsura respectiva, în termen de 30 de zile de la data comunicării.

Art.23 (2) De asemenea, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda de la 300 lei la 1000 lei:
c) neînregistrarea în carnetul de munca, fără motive temeinice, în termenul prevăzut de lege, a schimbărilor intervenite în situaţia titularului carnetului, precum şi neeliberarea carnetului la data încetării raporturilor de munca.
Sa nu exageram - e vorba de o suspendare cu 54 .:)
Duc zeci de astfel de suspendari la ITM lunar si nu se regaseste niciuna trecuta in carnet .
Daca ar fi vorba despre un alt inscris ..... altfel devine carnetul roman , nu alta .
Apoi nu se discuta pe acest forum despre nou devenitul " insignifian carnet de munca" si importanta declaratiilor la CJP ?
Nu se trec in carnetul de munca CFP-urile? Eu cred ca da.

Alte discuții în legătură

Eliberare carnet de munca-urgenttt eujad eujad exista vreun termen in care sa fiu conditionata de eliberarea cartii de munca? Un salariat ma da in judecata pe motiv ca au trecut 2 luni de zile de cand tb sa ... (vezi toată discuția)
Fals in cartea de munca eugenbv eugenbv am ridicat caretea de munca de la ITM in urma demisiei si am constatat ca am 156 zile concediu fara plata fara sa stiu de ele mentionez ca 2 colege au patit la ... (vezi toată discuția)
Angajatorul intarzie trimiterea cartii de munca s_fiorello s_fiorello Buna ziua, Care este perioada maxima legala de la incheierea activitatii pana la primirea cartii de munca inapoi. Ce se poate face daca angajatorul ... (vezi toată discuția)