Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a perioadei de CFS?

Care este sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a perioadei de CFS?
Cadrul legal pentru o astfel de sanctiune o constituie Regulamentul intern al unitatii.
=D>
lauracorina a scris:

Care este sanctiunea pt neinregistrarea in Carnetul de munca a perioadei de CFS?

Decretul nr.92/1976 prevede ca, rectificarea din oficiu a inscrierilor efectuate, precum şi refuzul de a înscrie în carnetul de munca unele date rezultind din acte sau de a efectua rectificările unor înscrieri, se comunica celui în cauza, în scris şi motivat, în termen de 15 zile de la data luării măsurii.
Impotriva măsurii luate , precum şi în cazul neeliberarii carnetului la încetarea activităţii, titularul carnetului de munca se poate adresa cu plîngere la judecătoria în a carei raza teritorială îşi are sediul unitatea care a luat măsura respectiva, în termen de 30 de zile de la data comunicării.

Art.23 (2) De asemenea, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda de la 300 lei la 1000 lei:
c) neînregistrarea în carnetul de munca, fără motive temeinice, în termenul prevăzut de lege, a schimbărilor intervenite în situaţia titularului carnetului, precum şi neeliberarea carnetului la data încetării raporturilor de munca.
Sa nu exageram - e vorba de o suspendare cu 54 .:)
Duc zeci de astfel de suspendari la ITM lunar si nu se regaseste niciuna trecuta in carnet .
Daca ar fi vorba despre un alt inscris ..... altfel devine carnetul roman , nu alta .
Apoi nu se discuta pe acest forum despre nou devenitul " insignifian carnet de munca" si importanta declaratiilor la CJP ?
Nu se trec in carnetul de munca CFP-urile? Eu cred ca da.