avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poprire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poprire pensie alimentara

Buna ziua
Am si eu o intrebare?
Banca poate sa puna poprire pe pensie alimentara?
Am un credit de nevoi personale luat impreuna cu fostul sot.
De doi ani el plateste pensia alimentara in contul creditului iar pe foaia de virament scrie pensie intretinere minori. Am facut sesizare la banca dar banca refuza sa imi restituie pensia alimentara . Ce ma sfatuiti sa fac?
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 11:28, 29 August 2014
Nu banca a infiintat poprirea, cu executorul, mergeti si vb cu el sa faca adresa catre banca sa vi se dea pensia.
Banca nu se uita sa vada ce scrie pe banii care intra in contul atasat cardului de credit - proprietarii contului au depus niste bani in cont, din contul respectiv se plateste datoria catre banca. Sfarsit.
Practic nu vi s-a pus poprire pe pensia alimentara ci ati depus-o benevol, in contul datoriei.
Ultima modificare: Vineri, 29 August 2014
mirebire, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu Loredana_84 Loredana_84 O salariata plateste pensie alimentara - prin mandat postal, nu ii facem poprire asupra salariului. In plus, firma la care e angajata, a primit o adresa de ... (vezi toată discuția)
Card de credit - restanta mai mare de 3 ani. m1rc3a m1rc3a Buna ziua, Am primit un card de credit in lei anexat la un credit in euro acum 4 ani. Am epuizat limita de credit, si am platit cateva rate la cardul ... (vezi toată discuția)
Poprire, executare silitã - noi "tendinþe" legislative?! Nicol P Nicol P Sunt cadru didactic. In noiembrie 2006 am facut un credit (nevoi personale) la sucursala unei banci din Bucuresti, aflata in judetul X. Mi s-a cerut doar ... (vezi toată discuția)