Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poprire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poprire pensie alimentara

Buna ziua
Am si eu o intrebare?
Banca poate sa puna poprire pe pensie alimentara?
Am un credit de nevoi personale luat impreuna cu fostul sot.
De doi ani el plateste pensia alimentara in contul creditului iar pe foaia de virament scrie pensie intretinere minori. Am facut sesizare la banca dar banca refuza sa imi restituie pensia alimentara . Ce ma sfatuiti sa fac?
Nu banca a infiintat poprirea, cu executorul, mergeti si vb cu el sa faca adresa catre banca sa vi se dea pensia.
Banca nu se uita sa vada ce scrie pe banii care intra in contul atasat cardului de credit - proprietarii contului au depus niste bani in cont, din contul respectiv se plateste datoria catre banca. Sfarsit.
Practic nu vi s-a pus poprire pe pensia alimentara ci ati depus-o benevol, in contul datoriei.
mirebire, utilizator