Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informatii salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informatii salariu

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire:

Lucrez la o societate cu salariu pe contract de 1800 lei net. De cateva luni patronul a inceput sa ne taie din salariu pe motiv ca nu sunt incasari cate 100, 200 chiar si mai mult. Legal poate sa faca acest lucru fara ca noi sa avem un act semnat in aceasta privita. Mai pot recupera banii taiati din salariu?

Multumesc.
gtxandrei, utilizator
Retinerile din salariu pentru prejudiciu cauzat nu se fac in urma unei cercetari disciplinare. Cercetarea disciplinara poate stabilisau nu vinovatia salariatului in cauza.

Retinerile din salariu ca urmare a crearii unui prejudiciu angajatorului se fac numai in baza :
- unei hotarari judecatoresti
- unui acord al salariatului.

Cititi art.169 si art.254 C.mun.

Orice sanctiune disciplinara , cu exceptia avertismentului,se aplica numai dupa efectuarea unei cercetari disiplinare.
Vedeti tot cuprinsul mesajului de mai sus.
Va mulțumesc!