avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informatii salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informatii salariu

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire:

Lucrez la o societate cu salariu pe contract de 1800 lei net. De cateva luni patronul a inceput sa ne taie din salariu pe motiv ca nu sunt incasari cate 100, 200 chiar si mai mult. Legal poate sa faca acest lucru fara ca noi sa avem un act semnat in aceasta privita. Mai pot recupera banii taiati din salariu?

Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 28 August 2014
gtxandrei, utilizator
Retinerile din salariu pentru prejudiciu cauzat nu se fac in urma unei cercetari disciplinare. Cercetarea disciplinara poate stabilisau nu vinovatia salariatului in cauza.

Retinerile din salariu ca urmare a crearii unui prejudiciu angajatorului se fac numai in baza :
- unei hotarari judecatoresti
- unui acord al salariatului.

Cititi art.169 si art.254 C.mun.

Orice sanctiune disciplinara , cu exceptia avertismentului,se aplica numai dupa efectuarea unei cercetari disiplinare.
Vedeti tot cuprinsul mesajului de mai sus.
Va mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retineri salariale raly2a raly2a Buna ziua, sunt in preaviz prin desfintare postului si pt ca am avut o perioada de concediu medical am folosit masina companiei urmand sa primesc o notificare ... (vezi toată discuția)
Munca fara plata Claark Claark Buna ziua. La o firma privata, un muncitor care a cauzat o paguba minora, a fost amenintat ca va suporta o parte din cheltuielile de reparatii. Dar nu prin ... (vezi toată discuția)
Retineri salariale elenaelli elenaelli buna ziua !am si eu niste nelamuriri ,mi se retin 10% din salr pentru neralizarea unor tinte .vreau sa stiu daca aceste retineri sunt legale .va multumesc. (vezi toată discuția)