Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident si consum de alcool
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident si consum de alcool

Buna ziua ! cat dureaza ca procurorul sa-mi dea decizia , daca verdictul de la politest a plecat cu ``NUP``, mentionez ca are cateva luni bune..am facut accident baut la volan, fara victime. Avocatul meu mi-a spus sa astept, ca a facut cerere pentru decizie si restituirea permisului.
Procurorul nu se prea grabeste.
Poate si sa infirme NUP-ul.
Ar fi bine sa stati cuminte si sa asteptati.
Nu se mai dispune NUP potrivit legislatiei actuale, daca organul de cercetare penala a propus NUP, s-a intamplat inainte de 1.02.2014, in aceasta situatie solutia procurorului poate fi clasarea, dar nu ati furnizat suficiente informati pentru a presupune ca asta va fi solutia, din descriere nu pare ceva chiar simplu.
Accidentul s-a intamplat pe data de 21.08.2013 si din cate am inteles NUP a fost trimis inainte de 01.02.2014 de catre politest. Mai dureaza mult ? Va multumesc pentru raspunsuri !
Mergeti la registratura Parchetului sa va interesati de dosar.
Da, ar fi bine sa mearga avocatul dvs. ca sa se informeze si eventual sa depuna si o cerere in functie de circumstante.
Pot exista mai multe variante.