Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara major

Platesc copilului o pensie alimentara ,lunar,suma ce se opreste pe statul de plata cf.unei hotarari judecatoresti din 2009.Numai ca fata a terminat facultatea,un master ,deja lucreaza intr-o firma ,iar mie inca mi se opresc acesti bani pt. ca in hotarare se specifica ca sunt obligat la plata pana la implinirea a 26 ani a copilului.Ce pot face in aceasta situatie?
caloian, utilizator
Pentru copii majori se plateste pensia de intretinere daca urmeaza cursurile unei institutii de invatamant, dar nu mai mult de 26 de ani.

Daca a terminat cursurile facultatii/masterului , atunci pensia de intretinere nu se mai plateste.
Promovati actiune de sistare pensie de intretinere, pentru ca fara o astfel de hotarare angajatorul va popri venitul dvs. in continuare.
Majorul va beneficia de pensie daca se afla in continuarea studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani. Acestea sunt conditii cumulative.

In situatia dvs in care majora nu mai urmeaza cursuri de zi si chiar realizeaza venituri atunci trebuie sistata plata intretinerii intrucat una dintre condiile prevazute de lege nu mai este indeplinita.

Fie solicitat in scris serviciului personal incetarea popririi explicand situatia de fapt, fie promovati in instanta actiune de sistare a pensiei.