Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu in Italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu in Italia

Care este salariul minim pe economie in Italia?
Salariul minim in Italia este de 800 Eur/luna.
GEORGETA CHARALAMPOUS, Avocat
Danemarca, Italia, Austria, Finlanda, Suedia și Cipru sunt singurele țări din Uniunea Europeană (UE) care nu au un salariu minim înscris în lege. În aceste țări, salariile sunt fixate de întreprinderi, în urma negocierilor între partenerii sociali, adică, într-un mod mai general, prin acorduri de branșă încheiate în majoritatea sectoarelor, constituind astfel salariile minime în fapt.
([ link extern ] )
Am citit si eu articolul. Informatia nu este corecta in totalitate. In Cipru, prin Decretul lege 180/2012, incepand cu 01.04.2012 salariul minim garantat pe economie este de 870 Euro/luna iar dupa 6 luni continuitate la acelasi angajator, salariul minim garantat este de 924 Euro/luna.
Referitor la Italia, nu am gasit legislatia, suma este publicata pe site-ul Ministerului Muncii si Securitatii Sociale. Suma este statistica.
In Italia,in prezent, nu exista un act normativ care sa prevada asa ceva. Este doar o estimare a celor de la Minister.