Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... [urgent] durata preaviz + norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

[urgent] durata preaviz + norma de lucru

Buna ziua,

Am fost angajat in 2009 de o firma (in contract era trecuta durata de preaviz de 15 zile calendaristice), insa anul acesta mi se va desfiinta postul peste o luna. Asadar:

1. Durata de preaviz poate fi si de 15 zile calendaristice (daca nu mi s-a modificat intre timp contractul), sau trebuie respectat noul cod al muncii cu minim 20 zile lucratoare? Pot refuza decizia de concediere in al doilea caz?

2. Mai este valabila prevederea de a lucra cu jumatate de norma in timpul preavizului? Daca da, va rog frumos spuneti-mi in ce lege/articol se gaseste aceasta.

Multumesc anticipat!
Nu exista asa ceva .