Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren extravilan

buna ziua,eu am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pentru suprafata de 1000mp teren extravilan ,in data de 14.04.2014.intre timp am sacut succesiunea si acum am terminat cu actele.pentru a incheia vanzarea am nevoie de adeverinta conform legii 17?mentionez ca la data incheierii antecontractului proprietari eram eu si sora mea.Mai este valabil antecontractul?multumesc anticipat
La data la care ati incheiat antecontractul, legea era in vigoare.

Practic, va trebui sa va supuneti prevederilor ei, exceptate fiind doar situatiile prevazute de art.20, in care nu va aflati:

Art. 20
(1) Prevederile prezentei legi nu se aplica antecontractelor si pactelor de optiune care au fost autentificate la notariat anterior intrarii in vigoare a acesteia.
(2) Dispozitiile prezentei legi nu se aplica instrainarilor intre rude pana la gradul trei, inclusiv.