Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am stat cu chirie la cineva fara contract si acum ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am stat cu chirie la cineva fara contract si acum ma hartuieste

Am stat impreuna cu prietenul meu si inca doua persone in chirie la o doamna . dansa nu ne-a oferit nici un fel de contract sau act de inchiriere , prin urmare nu si-a platit nici darile la stat ce reieseau din inchirierea acestui spatiu . Am hotarit sa plecam de acolo deoarece avea dragutul obicei de a intra in casa fara permisiunea si stirea noastra . Dupa ce am anuntat-o ca plecam a inceput sa ma sune noaptea, la prima ora a diminetii , de cel putin 10 ori pe zi . Dupa care a venit la mine la servici, se intampla intr-o zi de marti , am cazut deacord sa ne intalnim miercuri dupa-amiaza la apartament sa ii dau cheile , intre timp sa platesc urmatoarele facuturi , sa fac un pic de curat , ce mai era . Dar doamna pana sa termin eu marti programul s-a dus si a schimbat iala la usa . A...am uitat mai aveam de luat lucruri . Si acum ma cauta si ma ameninta peste tot ca ma da la politie , trimite terti si pune terti sa sune la mine la servici sa-mi faca scandal si probleme . Vreau sa fac o plangere impotriva ei dar as vrea sa stiu daca o sa am si eu de suferit din cauza ca am stat fara contract , si daca am vreo sansa impotriva ei .
Obligatia incheierii de contract de locatiune ,este reciproca,dar obligatia inregistarrii contractului la autoritatea fiscala revine proprietarului
Neinregistrarea contractului de locatiune reprezinta evaziune fiscala
Puteti formula plangere la autoritati,iar referitor la lipsa contract puteti sublinia asprectul ca ati solicitat proprietarului incheierea acestuia pentru asigurarea drepturilor si obligatiilor reciproce-dar proprietarul nu a inteles sa materializeze incheierea contractului
ceea ce face dansa este hartuire si se pedepseste dupa noile legi. Puteti sa ii faceti plangere la Politie ptr hartuire, daca va urmareste cand plecati de la lucru si chestii de genul,se numeste , spionaj, la fel este pedepsit; si faptul ca va retinut lucrurile personale, amenintarea se pedepseste. iar ptr chirie puteti sa ii faceti la finante =>evaziune fiscala si sustragerea de la plata c.a.s., si daca aveti si cu ce justifica, de la facturi al poze, martori ca ati stat acolo e cua tat mai bine. Plus ca puteti sa spuneti ca ati solicitat de nenumarate ori sa semnati contract si ea nu a facut nimic si ati decis sa plecati de acolo pe acest motiv si urmare...
Pe bune, atata vreme cat ati stat cu chirie fara contract, platind toate cele v-ati asumat un risc care are consecintele pe care le suportati. In contextul noii proceduri penale se poate formula o plangere dar ramane sa se demonstreze si acea zisa hartuire si nu numai...
Cand va mai amentinta , spuneti-i ca veti face plangere la politie si pt. ca va ameninta , si pt. ca nu v-a facut contract , care era obligatia ei , altfel , se poate spune ca e evaziune . Daca va mai spune ca va face plangere la politie , intrebati-o pt. ce , ca nu are dovada ca ati locuit acolo , pt. ca nu v-a facut contract .
Si , eventual , spuneti " nu avem ce sa vorbim" si inchideti. Mereu.
CRM2013, utilizator