Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declarare accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declarare accident

Buna ziua,

Am gasit masina lovita in parcare cu un nr de tel in parbriz joi dimineata 28.08.2014. Am discutat la telefon cu cel care a provocat lovitura, acesta a zis ca este plecat din oras pana duminica si daca pot astepta sa revina sa facem constatatrea amiabila. Duminica nu a mai raspuns la telefon si nici astazi.

Acum vreau sa declar accidentul. Ce se poate intampla daca nu l-am declarat joi si am asteptat pana astazi?

Multumesc.
Sunteti amandoi in culpa ptr nedeclararea accidentului in termenul de 24 de ore prevazut de lege.

Pentru nedeclarare se suspenda permisul ptr 30 de zile.

Trimiteti-i un mesaj sms si il anuntati ca daca nu se prezinta ptr amiabila veti merge la politie sa declarati accidentul chiar daca veti ramane fara permis.

Ii atrageti atentia ca el va ramane fara permis si in plus va fi si amendat.
Am facut si acest lucru dar tot nu a raspuns.
Nu stiu decat nr. de telefon deci tipul probabil ca a reparat si masina pana acum. Si nu cred ca mai am cum sa dau de el.

Sa inteleg ca ar trebui sa o las moarta si sa repar cat de repede masina.
gtxandrei, utilizator