avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am dus copilul impreuna cu sotul in Gracia la mama ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am dus copilul impreuna cu sotul in Gracia la mama ,acum pot sa il aduc singura inapoi in tara?

Am dus copilul in Grecia la mama mea impreuna cu sotul meu . Sotul a plecat in tara si am ramas eu in Grecia. Pot aduce copilul inapoi in tara sau am nevoie de procura de la sotul meu ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: kriss21 , utilizator 14:55, 3 Septembrie 2014
Din cate cunosc eu puteti aduce copilul in tara fara procura de la tata daca domiciliul acestuia este in Romania.
Toate cazurile mele au decurs in acest fel si nu cred ca s-a schimbat nimic in ultimul timp sub aspect legal.
Cred ca e vorba despre o simpla calatorie inapoi in Romania.
Nu e nevoie de declaratie acord la intoarcerea in tara, doar la iesire se cere asa ceva cand e cazul.
Va multumesc ! Am omis sa spun ca baiatul de 3 ani este pe numele tatalui ,aceasta inseamna un impediment ?
Iar cei doi nu sunt casatoriti legal
Ultima modificare: Marți, 2 Septembrie 2014
gi-jane2, moderator
NU, nu va intreaba nimeni de sot, copilul are pasaport romanesc si se intoarce acasa, nu aveti nevoie de acordul tatalui pt asta.
Da d-na pe la vama din Promahonas nu te întreabă vameșii bulgari de tatăl copilului.Si apoi de la Ruse la Giurgiu la fel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura pentru iesire din tara anissia anissia Buna ziua, am o procura facuta la notariat in care fostul sot imi da voie sa calatoresc cu fetita pana la data de 31.12.2015 pe teritoriul Uniunii Europene. Eu ... (vezi toată discuția)
Iesirea din tara cu minori nicusoara nicusoara buna seara! as dori sa stiu daca pot iesi din tara cu cei 2 copii minori in urmatoarele conditii: - fiecare copil are pasaport propriu; -am declaratia sotului ... (vezi toată discuția)
Călătorie în afara țării Anonima90 Anonima90 Buna ziua, am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta... Am fost căsătorită si in urma divorțului un copil mi-a fost încredințat mie si unul tatălui. ... (vezi toată discuția)