avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Călătorie în afara țării
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Călătorie în afara țării

Buna ziua, am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta...
Am fost căsătorită si in urma divorțului un copil mi-a fost încredințat mie si unul tatălui. Mi-a dat procură sa pot pleca în Anglia cu minora. Întrebarea mea este daca eu vreau sa merg cu copilul în altă țară pentru concediu, din Anglia către Grecia si retur, de exemplu, mai am nevoie de o altă procură sau ceva de la tatăl copilului?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Anonima90 , utilizator 21:45, 6 Ianuarie 2020
Consider că da.
Cum pot afla concret? Mentionez ca tatăl copilului nu este de acord ca eu sa călătoresc cu copilul decât pe ruta Anglia-România

Adrian ALBU a scris:

Consider că da.

Ce scrie exact în procură ? Puteți să mergeți cu procura la vama din Anglia și să-i întrebați dacă există vreo problemă privind călătoria din Anglia în Grecia.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
pe englezi nu ii intereseaza unde mergeti dvs cu copilul roman, nu aveti nevoie de acordul scris al tatalui ca sa il aratai la vama.
Legea care nu va permite sa calatoriti, e romaneasca si se refera la calatoria in strainatate, plecand din Romania.
Sigur ca exercitand autoritatea parinteasca in comun, trebuie sa va sfatuiti cu tatal si sa va puneti de acord unde veti petrece concediile ci copiii, dar asta nu inseamna ca aveti nevoie de acordul scris al tatalui autentificat pe care sa il aratati la vama.
Multumesc frumos pt raspuns. Sper doar sa nu am probleme la nici una din vame.

gi-jane2 a scris:

pe englezi nu ii intereseaza unde mergeti dvs cu copilul roman, nu aveti nevoie de acordul scris al tatalui ca sa il aratai la vama.
Legea care nu va permite sa calatoriti, e romaneasca si se refera la calatoria in strainatate, plecand din Romania.
Sigur ca exercitand autoritatea parinteasca in comun, trebuie sa va sfatuiti cu tatal si sa va puneti de acord unde veti petrece concediile ci copiii, dar asta nu inseamna ca aveti nevoie de acordul scris al tatalui autentificat pe care sa il aratati la vama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot călători cu copilul din anglia către spania fără declarație de la soțul meu ? RoxanaAndrei21 RoxanaAndrei21 Buna ziua !As dorii sa stiu daca pot calatorii cu minorul din Anglia catre Spania printr-o agentie de turism copilul fiind cetatean Roman nascut in Anglia fara ... (vezi toată discuția)
Scoaterea copilului din tara - divortat Pretorian Pretorian Buna ziua! Printr-o sentinta definitiva si irevocabila, fetita mea a fost incredintata fostei mele sotii. As dori sa imi petrec concediul cu ea in afara ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , aş avea nevoie de ajutor este o situatie mai complicata. ... sofiastefania02 sofiastefania02 Buna ziua , aş avea nevoie de ajutor este o situatie mai complicata. Tatal este portyghez mama este romanca si Bebeluşul este englez , parinti nu sunt ... (vezi toată discuția)