Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Călătorie în afara țării
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Călătorie în afara țării

Buna ziua, am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta...
Am fost căsătorită si in urma divorțului un copil mi-a fost încredințat mie si unul tatălui. Mi-a dat procură sa pot pleca în Anglia cu minora. Întrebarea mea este daca eu vreau sa merg cu copilul în altă țară pentru concediu, din Anglia către Grecia si retur, de exemplu, mai am nevoie de o altă procură sau ceva de la tatăl copilului?
Multumesc anticipat
Consider că da.
Cum pot afla concret? Mentionez ca tatăl copilului nu este de acord ca eu sa călătoresc cu copilul decât pe ruta Anglia-România

Adrian ALBU a scris:

Consider că da.

Ce scrie exact în procură ? Puteți să mergeți cu procura la vama din Anglia și să-i întrebați dacă există vreo problemă privind călătoria din Anglia în Grecia.
pe englezi nu ii intereseaza unde mergeti dvs cu copilul roman, nu aveti nevoie de acordul scris al tatalui ca sa il aratai la vama.
Legea care nu va permite sa calatoriti, e romaneasca si se refera la calatoria in strainatate, plecand din Romania.
Sigur ca exercitand autoritatea parinteasca in comun, trebuie sa va sfatuiti cu tatal si sa va puneti de acord unde veti petrece concediile ci copiii, dar asta nu inseamna ca aveti nevoie de acordul scris al tatalui autentificat pe care sa il aratati la vama.
Multumesc frumos pt raspuns. Sper doar sa nu am probleme la nici una din vame.

gi-jane2 a scris:

pe englezi nu ii intereseaza unde mergeti dvs cu copilul roman, nu aveti nevoie de acordul scris al tatalui ca sa il aratai la vama.
Legea care nu va permite sa calatoriti, e romaneasca si se refera la calatoria in strainatate, plecand din Romania.
Sigur ca exercitand autoritatea parinteasca in comun, trebuie sa va sfatuiti cu tatal si sa va puneti de acord unde veti petrece concediile ci copiii, dar asta nu inseamna ca aveti nevoie de acordul scris al tatalui autentificat pe care sa il aratati la vama.