Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoaterea copilului din tara - divortat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoaterea copilului din tara - divortat

Buna ziua!
Printr-o sentinta definitiva si irevocabila, fetita mea a fost incredintata fostei mele sotii. As dori sa imi petrec concediul cu ea in afara tarii. Va rog sa imi spuneti daca am nevoie de acordul expres al mamei? Mentinez ca fata are in prezent 15 ani. Va multumesc!
Aveti nevoie de acordul sotiei, consemnat intr-un inscris autentificat la notar.
Trebuie tradus in engleza? Va multumesc inca o data!
nu trebuie tradus, problema e numai la iesire
Am si eu o intrebare: mama care a castigat custodia copilului poate scoate copilul din tara doar pe baza hotararii judecatoresti, fara acordul tatalui?
Daca nu are stabilit drept de vizitare in hotqarare , da.