Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tulburare de posesie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tulburare de posesie?

Buna ziua.Am si eu o problema.Detin un teren agricol, care nu este insa delimitat cu semne de hotar.Am observat ulterior ca proprietarul terenului invecinat si-a insusit o buna bucata din terenul meu (arat,semanat). Ce pot sa fac?Sa formulez o plangere prealabila intemeiata pe tulburare de posesie?
Va recomand sa incercati sa discutati amiabil in prima faza.
Am trecut deja de aceasta etapa dar domnul ,cu rea credinta, afirma ca acela e terenul sau,lucru neadevarat.
Daca nu rezolvati pe cale amiabila si nu reusiti sa va redobanditi terenul, o alta cale este actiunea in revendicare si granituire (este calea civila)! Si tulburarea de posesie este o alta cale dar dureaza si pe partea penala merge foarte greu, cateodata fara rezultate "palpabile" in astfel de cazuri!