Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Citirea si deschiderea unui testament- termen ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Citirea si deschiderea unui testament- termen prevazut de lege?

exista vreo clauza legala pentru care un testament al unei persoane decedate se va deschide la 60 de zile dupa inmormantare ? cineva apropiat tocmai a decedat aparand o procura speciala prin care se mentionau anumite lucruri si printre altele se spunea ca testamentul sau va fi deschis la 60 de zile de la inmormantare intrebarea mea este: acest lucru *deschiderea testamentului* se face la 60 de zile de la inmortmantare din cauza vreunei clauze legale sau pur si simplu din dorinta defunctului ca la o anumita data sa se deschida testamentul si sa aiba loc citirea sa...
Cred ca cineva s-a uitat la prea multe filme americane.

Eu am pus o intrebare concreta intr.o situatie concreta si nu stiu daca e normal sa primesc un raspuns cu o asemenea tenta ironica...
Nu toti suntem specializati in asemenea probleme...si probabil majoritatea eu incluzandu.ma in aceasta categorie nu suntem obijnuiti ca la moartea unei persoane dragi sa existe un testament ...dar sunt cazuri cand acest lucru este obligatoriu din diverse motive...
Persoana decedata e logodnicul meu...testamentul era necesar datorita faptului ca proprietatile lui si conturile bancare sunt numeroase si jobul pe care il avea prezenta un risc mare putea sa moara oricand , in plus se stia ca va muri datorita unei boli necrutatoare... medicii acordandu.i acum 3 luni inca maxim 6 luni de viata...in ultimul timp iind foarte slabit a trebuit sa plece in strainatate sa rezolve niste probleme dar inainte de asta se pare ca a facut o procura prin care 50% din una din firme va fi cedata prin donatie unei persoane mentionate in testament care se va deschide la 60 de zile dupa inmortmantarea sa si 50%este trecut pe numele fiicelor lui gemene...mentionez ca vorbim de un cetatean strain...

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
iobrajovic a scris:

Eu am pus o intrebare concreta intr.o situatie concreta si nu stiu daca e normal sa primesc un raspuns cu o asemenea tenta ironica...

Doar moartea e ceva concret în intrebarea dvs., în rest nimic. Din această pricina vi se pare că raspunsul meu ar fi cu tentă ironică.

Abia pe ultimul rând al ultimei dvs. postări aţi mentionat că "vorbim de un cetăţean străin".

Trebuia să ghicesc?

Am presupus că întrebarea dvs. ("există vreo clauză legală...") referă la legea ROMÂNÃ. ªi cum legea română nu conţine aşa ceva ... părea că testatorul s-a inspirat din filme.

Dacă îmi spuneţi însă că testatorul este cetăţean străin, atunci el ar fi putut sa alegă o lege STRÃINÃ, ca lege aplicabilă. (spre pildă, putea să aleagă: legea lui naţională, legea reşedinţei obişnuite, legea locului unde a întocmit actul etc.)

Dar în acest caz, ştiti cum sună întrebarea dvs., zis "concretă"? :) Sună cam aşa: "există (de-a stânga sau de-a dreapta globului pământesc) vreo clauză legală"...

Păi ...pe undeva există. Dar de unde să ghicim ce lege o fi ales testatorul? (fiindcă aşa cum spuneam mai sus, putea sa alegă şi legea locului pe unde umbla la vremea când l-a scris).
romascanu, moderator
vorbim de un cetatean olandez si cel mai probabil adresa oficiala este cea din olanda ...sa va spun exact unde si.a facut testamentul sau sub ce clauze nu stiu...proprietati sunt multe si in tari diferite dar presupun ca testamentul e facut in olanda desi procura notariala e facuta in cel mai probabil in romania....avand in vedere ca e facuta in ziua cand a parasit romania si a fost facuta publica de secretara lui de aici dupa ce a fost declarat in moarte cerebrala...
anterior spuneam ca logodnicul meu a murit si ca a aparut o procura speciala prin care se mentioneaza ca 50%din firma trebuie sa fie cedata prin donatie unei persoane mentionate in testament aproape toata lumea e convinsa ca acea persoana sunt eu in acest caz daca as fi eu mentionata in testament ca fiind una dintre mostenitoarele sale si nefiind ruda de sange acea procura sau testamentul ar fputea fi invalidate sau atacate?si cum ar trebui sa aflu daca sunt mentionata in testament sau nu...ma refer aici la o informare oficiala ...intre mine si restul familiei ne fiind tocmai cele mai apropiate relatii...din diverse motive...si cel mai probabil vor fi discutii aprinse...