avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier pe trecere cu vatamare corporala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier pe trecere cu vatamare corporala

buna ziua, va scriu si eu pentru ca nu am reusit sa gasesc ceva asemanator... ieri am avut un accident rutier ..conduceam masina cu aprox 60 km/ora, in localitate, cand in dreapta pe sensul meu de mers am vazut o dacie oprita.am trecut pe langa ea fara sa depasesc axul drumului, cand din dr am vazut fugind o fetita in fata masinii...atunci am realizat ca e trecere de pietoni si am franat...din pacate am lovit-o cu aripa stanga a masinii, dar din fericire nu a patit nimic, pt ca doar am sters-o usor...tatal a mers cu ea la spital, si a internat-o pt 2 ore pt investigatii, s-a hot ca nu are absolut nimic, a mers apoi la iml..inteleg ca asta e procedura..ne-am intalnit apoi la politie si s-au depus declaratii iar el spune ca a declarat faptul ca nu are pretentii, ne-am intees doar sa o ducem noi la doctori mai buni sa fim siguri ca e ok...ce mi se poate intampla acum? dosarul mi s-a spus ca pleaca la parchet si de acolo? dl politist ce se ocupa de cazul meu nu mi-a dat detalii prea multe..fetita e bine, ieri a stat cu noi la politie 3 ore, facea tumbe...nu inteleg de ce se mai duce dosarul la parchet...va multumesc frumos pt raspunsuri...o zi buna va doresc
Cel mai recent răspuns: chyana , utilizator 19:59, 2 Iunie 2009
Solutia de neincepere a urmaririi pen procuror.ale poate fi data numai de catre
buna seara,
revin cu o noua intrebare: astazi am fost la procuror pt a mi se elibera o noua dovada cu drept de circulatie...din pacate nu stiam ca dureaza 2 zile pana ce se emite aceasta, in plus procurorul nu a vrut sa ma primeasca azi in audiente, urmand ca abia vineri sa ma duc iar sa discut cu el..dosarul s-a intors la politie pt ca lipsea certif IML al fetitei ce a fost emis azi, cu 3,4 zile ingrijire pt o zgarietura!...acum intrebarea...
cum pot muta dosarul din orasul unde este acum, adica la 200 km distanta de orasul unde locuiesc eu? imi este foarte greu sa ma duc pana acolo de 2 ori pe luna, nu dispun de banii si timpul necesar pt a face asta, dar nu pot sta nici fara acea dovada pt ca salariul meu depinde de permis...nu stiu cum sa procedez...

va multumesc frumos pentru raspuns si amabilitate!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bine v-am gasit! LAURA-ELENA LAURA-ELENA Am avut in data de 26decembrie2009 un accident de masina,din cauza conditiilor nefavorabile.A derapat carosabilul si ne-am izbit intr-un copac;eram doar eu si ... (vezi toată discuția)
Accident la trecerea de pietoni - victima doreste o suma mai mare de bani bm41 bm41 in data de 25ale lunii circulam pe un bulevard in localitatea unde domiciliez.la o trecere de pietoni,am orpit,in fata mea aflandu-se un alt autoturism care ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala din culpa? danielopol danielopol Buna ziua, Acum cateva zile am avut un acident in care am fost implicat eu si un pieton aflat in stare de ebrietate. Eu trecusem cu aproximativ 7 m de ... (vezi toată discuția)