Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile efectuate in concediul ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile efectuate in concediul salariatilor

Buna ziua !

O societate doreste sa deduca cheltuieli cu cazare si cheltuieli de transport efectuat de salariati in timpul concediului de odihna, intr-o statiune turistica.
Factura, care contine contravaloarea serviciilor de cazare, si servicii de transport este emisa pe numele societatii, si este fara TVA.
Astfel, cheltuielile inregistrate cu aceste prestatii constituie cheltuieli sociale si sunt deductibile in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii 53/2003 - Codul muncii , cu modificarile si completarile ulterioare, conform art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Pot fi considerate cheltuieli sociale potrivit art.21 alin(3)lit.c)din Codul fiscal doar acele cheltuieli de natura celor mentionate,care se refera la :"costul prestatiilor pentru tratament si odihna,inclusiv transportul pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora". Deci prevederea este tratament+odihna,nu doar odihna cum mentionati. Factura trebuie sa contina,in principal,tratamentul si odihna post tratament.
Multumesc pentru raspuns.
In felul acesta cheltuielile sunt nedeductibile.