Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributia la cheltuielile de incalzire pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributia la cheltuielile de incalzire pentru coloanele care tranziteaza apartamente deconectate de la sistemul centralizat de incalzire.

Dacă conductele de transport reprezintă instalaţie comună, atunci într-o proprietatea privată, aşa cum este spaţiul cu destinaţie de locuinţă (apartamentul), pot coabita două proprietăţi, privată şi comună? Totodată, dacă aceste conducte reprezintă instalaţie comună înseamnă că suprafaţa utilă a apartamentului se diminuează iar taxele şi impozitele aferente trebuie ajustate. Iar daca aceasta instalatie este comuna atunci vecinii mei au dreptul sa o inspecteze ori de cate ori este nevoie. de ex. cum este instalatia de incalzire de la subsol o putem inspecta la orice ora din zi si din noapte; se intelege din ce vrea operatorul de termoficare ca trebuie sa convietuim in condominiu cu usile larg deschise pentru a nu obstructiona accesul la instalatia comuna a niuciunui proprietar.

În actele de proprietate ale apartamentului, cota indiviză stabilită face referire la instalaţii şi spaţii aflate în proprietatea comună, iar proprietatea individuală cât şi cea comună este clarificată tot de legiuitor, la art. 3, lit. b şi lit. c din Legea nr. 230/2007.

Astept cu real interes un raspuns de la dumneavoastra sau o indrumare catre o autoritate competenta pentru clarificari legislative.
Cu stima, Agafitei Cristi
într-o proprietatea privată, aşa cum este spaţiul cu destinaţie de locuinţă (apartamentul), pot coabita două proprietăţi, privată şi comună?

In proprietatea privata exista parti din proprietatea comuna instalatii ale imobilului= instalatii caldura,apa ,gaze
atunci vecinii mei au dreptul sa o inspecteze ori de cate ori este nevoie

Exista dispozitie imperativa care obliga accesul in proprietatea privata pentru inspectie si reparatie parti
L nr 230/2007 Art. 15
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare sau sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.

Pentru a va clarifica aspectele neclare,studiati L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007