avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adeverinta de la psihiatrie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adeverinta de la psihiatrie

Buna ziua.as dori Sami spuna cineva cit este valabila adeverintq data de la doctorul pshiolog.Mama mia facut testament la notar dar nu am mai scos adeverinta de la doctor pentruca am avut una facuta in luna februarie a acestui an.Oare mai este valabila?Va multumesc
Ideal ar fi fost ca mama sa-si fi scos adeverinta de la medicul psihiatru, ori de la psiholog in ziua in care v-a facut testamentul, pentru a nu putea fi atacat de catre rude( in caz ca aveti), pe acest motiv. Totusi, n-ar fi rau sa se mai supuna unui control si sa primeasca o adeverinta chiar si acum.
Din intrebarea dvs se intelege ca testamentul a fost facut recent.
Ultima modificare: Vineri, 5 Septembrie 2014
Raluca Iliescu, Avocat
Da testamentul a fost facut saptamina trecuta,iar adeverinta scoasa in februarie este tot pentru a folosi la notar,in februarie mia facut precontract v-c;iar acum mia facut si testament pentru acelasi lucru.poate sora mea sa atace aceste acte?
In cazul unui testament este absolut necesara adeverinta de la medicul psihiatru sau psiholog? Multumesc.

Raluca Iliescu a scris:

Ideal ar fi fost ca mama sa-si fi scos adeverinta de la medicul psihiatru, ori de la psiholog in ziua in care v-a facut testamentul, pentru a nu putea fi atacat de catre rude( in caz ca aveti), pe acest motiv. Totusi, n-ar fi rau sa se mai supuna unui control si sa primeasca o adeverinta chiar si acum.
Din intrebarea dvs se intelege ca testamentul a fost facut recent.

Va trebuie certificat medico legal psihiatric, eliberat de o comisie de medici legiști. Asta atestă negru pe alb ca mama are discernământ pentru încheierea de acte juridice notariale.
Nu adeverințe de la psihologi și psihiatri.
Nu mai faceti 7 acte pentru acelasi lucru, ca nu va acoperă mai mult.
Un contract de vânzare cumpărare, unde prețul nu a fost achitat, este anulabil, iar testamentului nu este act de proprietate. Va trebui dezbătută succesiunea, unde sora dvs, în calitate de moștenitor rezervatar poate solicita reductiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intocmire testament tudor_11 tudor_11 buna ziua.doi batrani, sot si sotie vor sa cumpere un apartament, urmand sa lase fiului meu apartamentul prin testament, dansii nu au avut copii, vreau sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru eliberarea unui certificat medical necesar la notar ... Leggi Leggi Buna ,ziua ,o intrebare pentru eliberarea unui certificat medical de sanatate pshica si discernamant ptr notarc unde te adresezi ?si : merge si o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! nu am copii, dar am parinti in viata. doresc sa las ... Diana.Swan Diana.Swan Buna ziua! Nu am copii si nu am frati, dar am parinti in viata. Doresc sa las un testament in favoarea sotului meu, sa fie legatar universal asupra tuturor ... (vezi toată discuția)