Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... informatie act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

informatie act donatie

Buna ziua. As dori sa fac un act de donatie pentru un autoturism bunicii mele si as vrea sa stiu daca pot face un act de donatie conditinat. As dori ca in acea donatie sa fie stipulate urmatoarele conditii: bunul sa nu poata fi instrainat unor terti ,sa nu faca obiectul mesei succesorale dupa decesul bunicii, iar in caz de deces sa imi revina inapoi. As dori sa stiu daca este legal din punctul dvs de vedere. Multumesc anticipat.
Conform codului civil:

Art. 1016

Întoarcerea convenţională

(1) Contractul poate să prevadă întoarcerea bunurilor dăruite, fie pentru cazul când donatarul ar predeceda donatorului, fie pentru cazul când atât donatarul, cât şi descendenţii săi ar predeceda donatorului.
Multumesc pentru raspuns, as dori sa imi spuneti daca in contractul de donatie pot pune urmatoarea clauza: bunul sa nu poate fi instrainat ( donatarul sa nu poata face transfer de proprietate) unor terti pe toata perioada donatiei. Si in ce conditii pot revendica donatia facuta.
mihainicolau, utilizator