Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie in vederea discutarii exceptiei perimarii in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie in vederea discutarii exceptiei perimarii in Proces Fond-divort

Buna ziua,
Am deschis un dosar de divort in care sunt parat din 2011 iar in feb 2012 am trimis o cerere reconventionala pentru mutarea dosarului si am cerut vina exclusiva a reclamantului.
Am obtinut mutarea dosarului dar nu m-am putut prezenta la termenul urmator stabilit deoarce eram in strainatate la studii si am cerut amanare.
Am obtinut si acest lucru.
Intre timp m-am impacat cu reclamantul, avem un copil si nu ne-am mai prezentat la nici un termen dar nici nu am anuntat.
Acum dupa 1 an am primit acasa o citatie care zice asa:
" Ca sunt chemata in calitate de parat in dosar Fond- divort
In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris,judecata urmand a se face in lipsa.
IN VEDEREA DISCUTARII EXCEPTIEI PERIMARII.

Am cautat ce inseamna mai exact acest lucru dar nu am inteles mare lucru.
Noi locuim acum in strainatate si nu avem cum sa ne prezentam, daca trimit un inscris ce ar trebuie sa precizez?
Sau daca nu raspundem ce se intampla?
Cum putem inchide acest dosar?
Va multumesc si astept cat mai repede un raspuns
Buna seara. Nu este nicio problema. Sa înțeleg ca v-ati împăcat, si sa va fie de bine. Aceasta este procedura in cauzele care ramin in nelucru cel puțin un an. Nu este obligatoriu sa va prezentate, instanța pronuntindu-se si in lipsa.
Si ce pronunta in lipsa? Dar dupa acest termen dosarul se inchide sau trebuie sa anuntam noi?
Sau daca ne razgandim putem continu la acelasi dosar peste 1 an?
Indicat cred ca este daca vrem iar sa divortam, sa divortam in tara unde stam nu? Daca aici muncim,stam si am nascut
Va multumesc
Instanța o să constate că a intervenit perimarea și va face asta indiferent dacă veți fi sau nu prezenți în sala de judecată. Perimarea are ca efect stingerea procesului - deci e un fel de ”închidere a dosarului”, așa cum spuneți dvs. Dacă veți dori să divorțați în viitor, va trebui să formulați o nouă cerere de chemare în judecată care, evident, va avea un alt număr de dosar. Procesul de divorț început în 2011 s-a încheiat.