avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept la mostenire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept la mostenire

Buna ziua,
Daca in urma unui test ADN se dovedeste ca nu sunt tatal copilului nascut in timpul casatoriei mele cu mama lui (de care sunt divortat in prezent)), acesta mai are dreptul sa ma mosteneasca?
Nu-i destul un test ADN.
Mai trebuie si o hotarare judecatoreasca de admitere a actiunii in tagada de paternitate.
Nu cred ca mai am dreptul pentru o actiune in tagada de paternitate. Copilul are deja 17 ani.
Daca nu tagaduiti paternitatea atunci ramaneti legal tatal copilului si acesta are dreptul sa va mosteneasca.
Am dreptul sa deschid actiune in tagada paternitatii daca baiatul are 17 ani?
Nu, actiunea este prescrisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Test adn dany6969 dany6969 Doresc sa fac un test ADN al copilului meu care implineste 18 ani in noiembrie 2015. Daca mama copilului nu doreste sa faca testul cum procedez. In cazul in ... (vezi toată discuția)
Stabilirea paternitatii coldman coldman As dori sa aflu in ce masura pot cere efectuarea unui test ADN pentru confirmarea paternitatii , in conditiile in care fiul meu, rezultat in urma casatoriei ... (vezi toată discuția)
Paternitate roxana000 roxana000 Buna ziua,fratele meu a facut un copil cu o domnisoara/doamna,iar copilul nu este pe numele lui,este pe numele fostului sot al doamne/domnisoarei ... (vezi toată discuția)