avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde se solicita duplicatul certificatului de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde se solicita duplicatul certificatului de deces

Sora mea a decedat intr-un accident rutier pe raza unei comune aflate la cca 50 km de Bucuresti.
Doresc sa dezbat succesiunea, dar sotul supravietuitor detine certificatul in original si amana prezentarea la notar.
Pentru a obtine un duplicat, trebuie sa a prezint la primaria comunei pe raza careia a avut loc accidentul si care a eliberat certificatul (detin o copie a acestuia) sau pot obtine acest duplicat si din Bucuresti de la primaria sectorului unde a avut domiciliul?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: AlexStoica , utilizator 18:17, 7 Septembrie 2014
de la Primăria unde a fost înregistrat decesul.
Asa stiam si eu, dar gasisem pe acest forum si varianta ”de la ultimul domiciliu al defunctului”.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impiedicare dezbatere succesiune AlexStoica AlexStoica Situatia este urmatoare: Sora decedata, fara copii, sotul supravietuitor care detine certificatul de deces amana sub diverse motive dezbaterea succesiunii, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , va rog ,o informare, dorecs sa pot scoate de la primarie ... drum drum Buna ziua , va rog ,o informare, dorecs sa pot scoate de la primarie , un duplicat de deces , ( intre timp si divorsata ) a surori mele , decedata in ... (vezi toată discuția)
Succesiune - certificate deces si acte proprietate usernameg usernameg Ce acte sunt necesare pentru a deschide succesiune? Daca nu le am in posesie, cum se pot obtine? Se face cerere la primarie? E vb de succesiunea dupa ... (vezi toată discuția)