Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde se solicita duplicatul certificatului de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde se solicita duplicatul certificatului de deces

Sora mea a decedat intr-un accident rutier pe raza unei comune aflate la cca 50 km de Bucuresti.
Doresc sa dezbat succesiunea, dar sotul supravietuitor detine certificatul in original si amana prezentarea la notar.
Pentru a obtine un duplicat, trebuie sa a prezint la primaria comunei pe raza careia a avut loc accidentul si care a eliberat certificatul (detin o copie a acestuia) sau pot obtine acest duplicat si din Bucuresti de la primaria sectorului unde a avut domiciliul?
Multumesc.
de la Primăria unde a fost înregistrat decesul.
Asa stiam si eu, dar gasisem pe acest forum si varianta ”de la ultimul domiciliu al defunctului”.
Multumesc.