Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Buna ziua!...am sa va expun un caz si astept din partea d-voastra opinii,pareri si sfaturi!...o buna prietena se confrunta cu urmatoarea situatie...sotul ei a mai fost casatorit si din prima casatorie a rezultat un copil care inca de pe atunci nu credea si chiar avea dubii ca ar fi copilul lui!...A si divortat la f scurt timp dupa nasterea copilului dar a fost recunoscut de acesta!Mai mult decat atat copilul este roscat si nu seamana absolut deloc cu el ci cu adevaratul tata!...Dar el plateste pensie alimentara de 10 ani unui copil care nu este al lui.Anul acesta a intentat proces pt stabilirea paternitatii si din pacate pt el testul a iesit in defavoarea lui,adica a iesit ca ar fi tatal acestui copil!Toate evidentele arata ca nu este adica are marturii de la cunostiinte comune care stiu cine este adevaratul tata are fotografii care arata izbitor asemanarea copilului cu tatal adevarat...mai mult de atat are certitudinea ca fosta sotie ar fi aranjat testul de paternitate...Mai mult de atat el si-a facut separat la un laborator de genetica un test prin care a reiesit ca nu este purtator de genele din care ar putea rezulta un copil roscat!!!...cei de la laboratorul de genetica i-au spus ca acele analize arata ca si cand ar fi steril si nu ar avea cum sa procreeze un copil roscat!!!...ce imi puteti spune?...ce ar trebui sa faca in aceasta situatie si cum ar putea sa isi caute dreptatea?...poate sa ceara in instanta efectuarea unei contra expertiza in strainatate pt ca e convins ca fosta sotie nu s-ar da la o parte cu nimic ca sa aranjeze si contra expertiza...Va multumesc si astept din partea d-voastra indrumari si pareri!
Va multumim pt sfaturi!
clar ca exista . De acest lucru va asigur eu care am trecut prin aceasta experienta
Va rog cititi acest articol în întregime si o sa primiti un raspuns la problema dvs.
Cu stima!

www.avocatnet.ro/content/for...

Deciziile Curtii Constitutionale se pot aplica retroactiv?
Autor: Vasile75Lemg a scris:

Buna ziua!...am sa va expun un caz si astept din partea d-voastra opinii,pareri si sfaturi!...o buna prietena se confrunta cu urmatoarea situatie...sotul ei a mai fost casatorit si din prima casatorie a rezultat un copil care inca de pe atunci nu credea si chiar avea dubii ca ar fi copilul lui!...A si divortat la f scurt timp dupa nasterea copilului dar a fost recunoscut de acesta!Mai mult decat atat copilul este roscat si nu seamana absolut deloc cu el ci cu adevaratul tata!...Dar el plateste pensie alimentara de 10 ani unui copil care nu este al lui.Anul acesta a intentat proces pt stabilirea paternitatii si din pacate pt el testul a iesit in defavoarea lui,adica a iesit ca ar fi tatal acestui copil!Toate evidentele arata ca nu este adica are marturii de la cunostiinte comune care stiu cine este adevaratul tata are fotografii care arata izbitor asemanarea copilului cu tatal adevarat...mai mult de atat are certitudinea ca fosta sotie ar fi aranjat testul de paternitate...Mai mult de atat el si-a facut separat la un laborator de genetica un test prin care a reiesit ca nu este purtator de genele din care ar putea rezulta un copil roscat!!!...cei de la laboratorul de genetica i-au spus ca acele analize arata ca si cand ar fi steril si nu ar avea cum sa procreeze un copil roscat!!!...ce imi puteti spune?...ce ar trebui sa faca in aceasta situatie si cum ar putea sa isi caute dreptatea?...poate sa ceara in instanta efectuarea unei contra expertiza in strainatate pt ca e convins ca fosta sotie nu s-ar da la o parte cu nimic ca sa aranjeze si contra expertiza...Va multumesc si astept din partea d-voastra indrumari si pareri!
gi-jane2, moderator