Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil studenta si angajata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil studenta si angajata

Buna ziua!
Situatia mea este urmatoarea: am nascut pe 14 iulie 2014. Am fost studenta la cursuri de zi frecventate fara intrerupere pana in iunie 2014, cand nu mi am dat examenele si ca atare sunt supusa exmatricularii, urmand sa repet anul 2 de master. Din 30 septembrie 2013 sunt si angajata, momentan fiind in concediu de maternitate, inceput pe 10 iunie 2014. Am sau nu dreptul la concediu si indemnizatie de crestere copil?
Aveti dreptul la concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta deoarece in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati fost fie studenta la zi, fie salariata, fie si una ci cealalta.
Si in acest caz, cand trebuie sa depun actele pt indemnizatie? Dupa incetarea concediului de maternitate sau in termen de 60 de zile de la nastere? Va multumesc pentru raspunsuri!
1. Veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu ziua umatoare aceleia in care se termina concediul de maternitate.

2. - Aveti ca termen de depunere a actelor la Primarie 60 de zile lucratoare de la data cu care doriti sa intrati in CCC si sa beneficiati de indemnizatie pentru CCC.
- Va recomand sa depuneti actele mai repede pentru a beneficia mai repede de indemnizatie.