avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Plata sulta partaj pentru un apartament executat silit
Discuție deschisă în Executare silită

Plata sulta partaj pentru un apartament executat silit

Buna ziua!In urma cu un an de zile,m-am inteles cu fosta mea sotie sa facem partajul apartamentului,prin care ea se obliga sa imi achite o sulta in valoare de 30000 de lei in termen de 3 ani.Am primit o parte din sulta adica 10000 de lei,iar acum casa este executata silit de catre banca pentru neplata unui credit.Ma intereseaza ce se intampla in continuare cu plata sultei.Va fi ea obligata in continuare sa imi plateasca sau ce se va intampla?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:48, 28 Septembrie 2014
Am facut partajul prin notariat,am toate hartiile inclusiv cea in care isi ia responsabilitatea sa plateasca sulta.Creditul nu la cheltuit cu mine a investit in ea sa zic asa.Ce ma sfatuiti sa fac dupa ce se va executa silit apartamentul sa astept termenul de 3 ani sa vad daca imi da sulta sau ar trebui sa fac altceva?Multumesc!
Daca a trecut termenul in care s-a obligat sa plateasca, apelati la executor sa aveti ce executa.
Inca nu a trecut termenul.Mai e inca un an,ce sa fac?Sa astept sau sa actionez de pe acum,pana sa se execute apartamentul?
Din pacate nu aveti cum sa actionati acum, nu puteti executa silit daca nu aveti o creanta exigibila.
Notati sarcina in cartea funciara..
Sarcina a fost inscrisa in cartea funciara,ce sa fac in continuare?Sa astept sa vad ce se intampla cu apartamentul,iar apoi, aproape de implinirea termenului sa actionez?Multumesc!

Alte discuții în legătură

Executorul achita sulta sotului fara titlu executoriu dandanaua dandanaua Prin hotarare judecatoreasca, imobilul apartinand sotilor a fost partajat, atribuindu-se sotului debitor I.M., care a fost obligat la sulta catre celalalt sot, ... (vezi toată discuția)
Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. bunica ... annnamm annnamm Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. Bunica mea are apartament, propietare privata. Mama este mostenitor. Executorul a intrat peste bunica ... (vezi toată discuția)
Restituire bani antecontract Florin00 Florin00 Salut, Am semnat ante-contract iar la cateva zile banca a verificat adresa si nu imi poate acord credit prima casa pentru ca blocul respectiv figureaza pe ... (vezi toată discuția)