Forum Discuţii juridice Executare silită Plata sulta partaj pentru un apartament executat silit
Discuție deschisă în Executare silită

Plata sulta partaj pentru un apartament executat silit

Buna ziua!In urma cu un an de zile,m-am inteles cu fosta mea sotie sa facem partajul apartamentului,prin care ea se obliga sa imi achite o sulta in valoare de 30000 de lei in termen de 3 ani.Am primit o parte din sulta adica 10000 de lei,iar acum casa este executata silit de catre banca pentru neplata unui credit.Ma intereseaza ce se intampla in continuare cu plata sultei.Va fi ea obligata in continuare sa imi plateasca sau ce se va intampla?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Am facut partajul prin notariat,am toate hartiile inclusiv cea in care isi ia responsabilitatea sa plateasca sulta.Creditul nu la cheltuit cu mine a investit in ea sa zic asa.Ce ma sfatuiti sa fac dupa ce se va executa silit apartamentul sa astept termenul de 3 ani sa vad daca imi da sulta sau ar trebui sa fac altceva?Multumesc!
Daca a trecut termenul in care s-a obligat sa plateasca, apelati la executor sa aveti ce executa.
Inca nu a trecut termenul.Mai e inca un an,ce sa fac?Sa astept sau sa actionez de pe acum,pana sa se execute apartamentul?
Din pacate nu aveti cum sa actionati acum, nu puteti executa silit daca nu aveti o creanta exigibila.
Notati sarcina in cartea funciara..
Sarcina a fost inscrisa in cartea funciara,ce sa fac in continuare?Sa astept sa vad ce se intampla cu apartamentul,iar apoi, aproape de implinirea termenului sa actionez?Multumesc!