avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sotia mea a primit o instiintare. Am gasit-o in posta. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sotia mea a primit o instiintare. Am gasit-o in posta. La ce sa ne asteptam? Ce ne recomandati?

Buna ziua,
Vineri, 5 sep., am gasit in posta o instiintare, cu urmatorul continut:
"In conformitate cu art.260din legea 135/2010 privind Codul de Procedura Penala,
va instiintam ca la data de 5.9.2014 ora / am procedat la afisarea prezentei,
nefiind indeplinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente
dosarului cu nr. XXXX/P/2006, de la PARCHETUL DE PE LANGA JUDECATORIA ......
Va comunicam ca sunteti indrept sa va prezentati dupa 3 zile de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 5 zile, pentru ridicarea corespondentei, la compartimentul grefa de la PARCHETUL DE PE LANGA JUDECATORIA .......
De asemenea mentionam ca , in cazul in care, fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor in termenul de 5 zile actele de procedura se vor considera comunicate."

In consecinta, ieri (luni 8 sept) sotia mea s-a dus la Parchet, dar la poarta i s-a spus ca actele au fost trimise prin posta si sa revina pe joi caci inca n-au ajuns !
In instiintare nu se specifica daca zilele sunt calendaristice sau lucratoare....

Mentionez ca sotia mea a fost chemata o data, prin 2006, la parchet, pentru o audiere intr-un dosar legat de firma la care a fost angajata pana in 2004. Atunci i s-a spus: "Va multumim, nu mai avem nevoie de D-voastra"
De atunci nu s-a mai intamplat nimic....Firma respectiva intre timp a fost lichidata.
Acum ne trezim cu instiintarea asta in posta....
La ce sa ne asteptam?
Ce ne recomandati?

Va multumim

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:54, 9 Septembrie 2014
Sotia dvs. sa mearga sa ridice inscrisurile, dupa numarul dosarului reiese ca este vorba despre acel dosar din 2006 in care nu ati mentionat in ce calitate a fost audiata.
In functie de inscrisurile care i se comunica si continutul acestora reveniti cu informatii suplimentare sau consultati un avocat.
Multumim pt raspuns.
Mergeti ca sa aflati despre ce este vorba si sa va aparati daca este necesar.
Aveti si dreptul de a merge insotit de avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare dosar penal lush96 lush96 Buna ziua! Acum 7 luni am fost prins de catre politie conducand cu permisul suspendat si mi-au facut dosar penal. Astazi am primit o instiintare de la ... (vezi toată discuția)
Instiintare de la parchetul de pe langa judecatorie dupa 7 ani ... Andrei223 Andrei223 Instiintare de la parchetul de pe langa judecatorie dupa 7 ani in strainatate. Buna ziua. Locuiesc in strainatate de aproape 7 ani. Acum am primit o poza ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, azi 03.03.2022 am primit o înștiințare, in care ... Dayana Mariela Dayana Mariela Buna ziua, azi 03.03.2022 am primit o înștiințare, in care se specifica: \"In conformitate cu art.260 din Legea 135/2010 privind Codul de Procedura ... (vezi toată discuția)