Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instiintare dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instiintare dosar penal

Buna ziua!
Acum 7 luni am fost prins de catre politie conducand cu permisul suspendat si mi-au facut dosar penal.
Astazi am primit o instiintare de la Parchetul de pe langa Judecatoria Sibiu in care scrie:
In conformitate cu art. 260 din Legea 135/2010 privind Codul de Procedura Penala, va insiintam ca la data de 04.02.16 am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente dosarului cu nr. xxxx/P/2015, de la PARCHETUL DE PE LANGA JUDECATORIA SIBIU.
Va comunicam ca sunteti indrept sa va presentati dupa 3 zile de la afisarea prezentei, dar numai mult de 5 zile, pentru ridicarea corespondentei, la compartimentul de grefa de la PARCHETUL DE PE LANGA JUDECATORIA SIBIU.

Mai scrie si ca in cazul in care nu ma prezint actele de procedura se vor considera comunicate

Intrebarea mea este: la ce sa ma astept cand ajung acolo? ce voi primi? se poate sa se fi facut deja solutionarea?

Multumesc anticipat!

Daca este vorba despre inscris numit "instiintare",inseamna ca parchetul a solutionat cauza si a comunicat la adresa dv documentul
Deoarece dv sau alt membru major de familie nu ati fost la domiciliu,s-a procedat la informarea dv de a va prezenta la sediul parchetului pentru a vi se inmana solutia parchetului
Va revine dreptul sa va prezentati la parchet dupa decaderea celor 3 zile,pentru intrarea in posesie a documentului intocmit de catre parchet