Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administrator/director
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administrator/director

In cadrul unui SRL cu 8 asociati, administratorul ales dintre acesti asociati detine si calitatea de director al societatii, incadrat cu c.i.m.. Cine stabileste salariul acestui director si mai ales cine semneaza din partea firmei acest contract de munca in care se stipuleaza salariul?Este corect sa semneze persoana respectiva o data ca administrator( reprezentant al societatii) si o data ca salariat(director) in nume propriu?!
1. Da, poate sa semneze aceeasi persoana, pentru ca are dubla calitate; angajator si angajat. In acest caz ar fi bine sa existe un act incheiat intre asociati in care sa se stipuleze angajarea administratorului in functia de ... cu salariul de ...
2. In aceste situatii eu am procedat altfel: in CIM, la angajator, am scris "Ionescu G, reprezentant al SC... srl, in caliate de asociat." E mai sigur, in cazul unor divergente intre asociati.
Salariul este stabilit in AGA, iar CIM-ul se semneaza de catre unul din ceilalti asociati.In actul constitutiv, aceste atributii trebuie sa fie stipulate.
nucu$, utilizator
Multumesc f.mult pentru raspunsul Dvs!
nucu$ a scris:

Salariul este stabilit in AGA, iar CIM-ul se semneaza de catre unul din ceilalti asociati.In actul constitutiv, aceste atributii trebuie sa fie stipulate.

AGA stabileste indemnizatia administratorilor si nu salariul directorilor! Salariul directorilor este stabilit de catre administrator (consiliul de adm.)! Intrebarea viza insa dubla calitate" administrator- director" si situatia speciala creata in aceasta situatie!
Salariul se stabileste de catre administrator , acesta semneaza si CIM daca in actul constitutiv al societatii aceaste atributii nu sunt date in sarcina altei persoane., chiar daca administratorul este si cel care este si titularul CIM.
Ca administartor raspunde de corectitudinea indeplinirii sarcinilor date prin actul constitutiv.