Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

As dori sa stiu daca pot baga in somaj tehnic cate un angajat din fiecare departament al societatii, si nu un departamanent intreg.
Multumesc!
Cum vad eu problema:
1. Asta nu mai e "somaj tehnic" este "inginerie financiara".
2. Nici in Codul muncii, nici in OUG 28/2009 nu se pomeneste de "somaj tehnic" ci de "intreruperea temporara a activitatii".
3. A "baga in somaj tehnic" cate un salariat din fiecare departament nu este nici macar o intrerupere temporara de activitate ci o smecherie cu care nu cred ca vor fi de acord institutiile care vor fi afectate prin neincasarea contributiilor (CAS, CASS, AJOFM etc) si care, conform legii, au dreptul de a controla virarea contributiilor legale.
Deci, atentie mare!
B-)
Ca sa inteleg mai bine, ceea ce intrebati este daca puteti sa intrerupeti o activitate temporar doar intr-un anumit procent, asas-i?

Pai, stand noi cu maineile bagate in buzunare, am putea gandi asa:

Conform planului de afaceri pe care il am, pentru un numar de XXX comenzi, am nevoie de YY angajati in departamentul Z.
Pentru ca mi-a scazut nr de comenzi cu 90% pentru o perioada nedefinita pe care incerc sa o depasesc, pentru minim 2-3 luni, in departamentul Z mai asigur activitatea normata doar pentru 90% din cei YY angajati.
Ar putea fi un rationament just si justificat.