avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de la medicul de familie pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de la medicul de familie pentru somaj

Stimate Domnule/Doamna

Timp de 6 ani am lucrat in strainatate ( UE). La intoarcerea in tara printre actele necesare intocmirii dosarului pentru obtinerea indemnizatiei de somaj,se numara si adeverinta de la medicul de familie.

Intrebariile mele sunt:
1.Am dreptul sa cer aceasta adeverinta medicului de familie sau nu?

2. Care sunt formalitățile pe care trebuie sa le parcurg pentru a obține aceasta adeverinta de la medicul de familie?

Va multumesc anticipat
Mirela NICOLA
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:36, 9 Septembrie 2014
Trebuie sa fiti in evidenta unui medic de familie, in localitatea de domiciliu.
Documentul il solicitati acestuia, in vederea intocmirii dosarului pentru fortele de munca.
Medicul de familie in functie de datele pe care le are la dosarul dvs. medical, va elibereaza adeverinta respectiva, probabil contracost, in sistemul de coplata.
1. Mergeti la medicul de familie si solicitati o adeverinta pentru somaj.

2. Adeverinta va cuprinde daca sunteti "apt de munca" sau daca aveti restrictii medicale.
Ultima modificare: Marți, 9 Septembrie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta medicala pentru somaj mir1959 mir1959 Printre actele necesare intocmirii dosarului pentru obtinerea indemnizatiei de somaj,se numara si adeverinta de la medicul de familie.Adeverinta medicala care ... (vezi toată discuția)
Acte necesare dosar somaj Ion83 Ion83 Buna seara, doresc sa imi fac dosarul de somaj dar mai imi trebuie o adeverinta medicala din care sa rezulte ca sunt apt de munca sau eventuale restrictii ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de la medicul de familie pentru somaj ENGFULL ENGFULL pt a beneficia de somaj trebuie sa fii apt de munca ... clar adeverinta de la medicul de familie aici am o nelamurire - se plateste ? cat ? ( unii percep ... (vezi toată discuția)