Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de la medicul de familie pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de la medicul de familie pentru somaj

Stimate Domnule/Doamna

Timp de 6 ani am lucrat in strainatate ( UE). La intoarcerea in tara printre actele necesare intocmirii dosarului pentru obtinerea indemnizatiei de somaj,se numara si adeverinta de la medicul de familie.

Intrebariile mele sunt:
1.Am dreptul sa cer aceasta adeverinta medicului de familie sau nu?

2. Care sunt formalitățile pe care trebuie sa le parcurg pentru a obține aceasta adeverinta de la medicul de familie?

Va multumesc anticipat
Mirela NICOLA
Trebuie sa fiti in evidenta unui medic de familie, in localitatea de domiciliu.
Documentul il solicitati acestuia, in vederea intocmirii dosarului pentru fortele de munca.
Medicul de familie in functie de datele pe care le are la dosarul dvs. medical, va elibereaza adeverinta respectiva, probabil contracost, in sistemul de coplata.
1. Mergeti la medicul de familie si solicitati o adeverinta pentru somaj.

2. Adeverinta va cuprinde daca sunteti "apt de munca" sau daca aveti restrictii medicale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane