Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport pentru minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport pentru minor

Buna ziua . Eu si sotul meu locuim in Anglia . Deorece toata lumea cunoaste viata din Romania,doresc sa o aduc pe soacra,cumnata si fetita ei aici .
Din cauza problemelor ce le-au avut (cumnata si sotul ei) , acestia s-au despartit , insa nu legal . El s-a mutat , nu se mai stie nimic de el (si sinceri sa fim nici nu vrem sa stim,a facut prea multe probleme). Inainte sa plece , a scris o hartie cum ca el nu este interesat de copila si nu doreste custodia ei .Acea scrisoare a semnat-o , din pacate, nestiind ca poate vor dorii sa vina in uk , hartia nu este legalizata la notar . Ma rog , nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep .
Cumva, este o sansa sa fie adusa si copila aici,doar cu ajutorul acelei hartii?Sau,daca nu ce altceva am avea nevoie ?
Nu este valabilă aceea hârtiuță. Daca sunt casatoriti, este nevoie de semnătura dumnealui atit ptr Pașaportul micutei cit si o declaratie la notar ca este de acord sa părăsească Tara împreuna cu mama. Trebuie sa intenteze acțiune in instanța.
Dna avocat Silvia , multumesc frumos pt raspuns , dar ... daca sa presupunem ca el nu ar semna ? Ceea ce cred ca nu ar face-o , doar ca sa faca mai mult rau , atunci ce e de facut?
Sa solicite in instanta incredintarea copilului si stabilirea domiciliului la mama, altfel nu are cum sa iasa cu copilul din tara fara ca tatal sa-si dea consimtamantul.