Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 845
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 845

ART. 845 Valoarea bunurilor instrainate unui succesibil in linie dreapta, cu sarcina unei rendite viagere sau cu rezerva de uzufruct va fi socotita in portiunea disponibila si excedentele, de este, se va trece in masa succesiunii. Imputatia si raportul nu pot fi cerute de succesibilul in linie dreapta care a consimtit la aceste instrainari

"Imputatia si raportul nu pot fi cerute de succesibilul in linie dreapta care a consimtit la aceste instrainari" se traduce , in cazul unui act de vanzare cumparare prin care tatal transfera un imobil pe numele unuia dintre cei doi copii facut cu consimtamantul celuilalt frate,chiar daca plata a fost fictiva, ca cel de-al doilea frate nu mai poate ataca acest transfer pe motiv de donatie deghizata? va multumesc
veveritz, utilizator

Adica fratele donatarul nu poate solicita raportul donatiilor si reductiunea liberalitatilor excesive daca acesta a consimtit la instrainare.