Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce este seful unui Ocol silvic?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce este seful unui Ocol silvic?

Stie cineva seful unui Ocol silvic de stat este persoana juridica??
Seful unui Ocol Silvic nu este persoana juridica.

Este o persoana fizica care ocupa un post de conducere.
Ocolul silvic poate fi persoana juridica, nu seful acestuia.
Mesaje reeditate
@ Emilianovici

Data post: Miercuri, 10 Septembrie 2014, 14:02
Subiect: Buna ziua.

Seful unui ocol silvic de stat este persoana juridica??

@ SebastianSimon
Data post: Miercuri, 10 Septembrie 2014, 14:29

Buna ziua!

Persoana juridica este un subiect colectiv de drept civil cu o organizare de sine statatoare, un patrimoniu propriu, afectat realizarii unui anumit scop licit si moral, in acord cu interesul general.

Sub nicio forma seful ocolului silvic nu este o persoana juridica. El este un funcionar public.

Cu stima.