Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Excludere imobil din masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Excludere imobil din masa succesorala

Buna ziua,
Doresc sa va intreb, cum s-ar putea exclude un imobil din masa partajabila a unei succesiuni, pe motiv ca defuncta nu a contribuit la achizitionarea imobilului, singura legatura cu acesta fiind faptul ca la momentul achizitionarii imobilului de catre sotul acesteia, ea avea calitatea de sotie.
Este vorba de un imobil achizitionat in timpul mariuajului, de catre sot (el), cu banii copilului lui (comun mariajului). Contractul de vanzare cumparare este intre vanzator si sot, doar ca pe spatele filei, se specifica faptul ca el este casatorit cu (ea). Acum, dupa decesul ei, au aparut pretentiile. Ceilalti frati vor sa introduca in circuitul succesoral si imobilul cumparat de sot pentru unul dintre copii, pe principiul ca daca era mentionata si mama lor ca sotie, este prin urmare 'bun comun'. Ce poate face sotul (el), pentru a trece proprietatea pe numele copilului cu a carui bani a cumparat imobilul, si prin urmare a-l scoate din circuitul succesoral dupa defuncta sotie ?
Mostenitorii se pot intelege.
Daca nu se inteleg va stabili instanta dupa administrarea de probe.
Este insa proces complicat si tehnic.
Daca nu stiti sa redactati actiunea veti pierde foarte probabil procesul.
Aveti dreptul de a apela la avocat sau sa mergeti fara avocat la proces.