Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuzare judecător în litigiul de muncă
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuzare judecător în litigiul de muncă

Bună seara!
Cu o zi înnainte de proces, am descoperit pe portalul Tribunalului Bucureşti, în dosarul de litigiu de muncă, pe care îl am cu angajatorul meu, pentru neplată diferenţe de salariu, - având cerere depusă în termenul legal de repunere pe rol a cauzei suspendate, - am observat că, la "Tip soluţie": este deja notat "Amână cauza", ceea ce înseamnă, în optica mea, faptul că judecătorul a admis cererea mea, a repus cauza pe rolul instanţei şi a acordat termen, înnainte de proces.

Doresc să ştiu :
a)dacă - conform dispoziţiilor art.27, pct.7, judecătorul poate fi recuzat?
b)trebuie să timbrez cererea, cu cât?
c)cererea o fac sub formă scrisă?
d)numai pentru judecător sau şi pentru fiecare dintre asistenţii judiciari?

Mulţumesc!
Buna seara,

Art. 27 - Legea aplicabilă hotărârilor - NCPC

Hotărârile rămân supuse căilor de atac, motivelor şi termenelor prevăzute de legea sub care a început procesul.

Apreciati ca art. 27, care nu are decat 1 ( unu ) alin., cel de mai sus, poate constitui motiv de recuzare?????!!!!

Recomandat este sa vedeti dosarul si apoi sa consultati un avocat!
Bună dimineaţa!
Este un proces deschis în 04. 2012, înnainte de intrarea în vigoare a NCPC!

Consider incidente prevederile art.27 pct.7 privitor la preşedintele instanţei, coroborat cu dispoziţiile art.36 referitoare la magistraţii asistenţi şi la grefier, din Vechiul Cod de procedură civilă, cu aplicarea impunerilor art.29 alin.(1) lit.l) din OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, în ceea ce priveşte scutirea integrală, de la plata taxei judiciare de timbru.

Opozabil terţilor şi părţilor este informaţia din Portal, care nu se regăseşte în dosar.

Ce opinie aveţi?