Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cai de atac?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cai de atac?

buna ziua
Am avut o actiune in instanta privind nulitate absoluta contract si judecatoria pe fond mi-a dat castig de cauza ,constatand nulitatea contractului .Partea adversa a depus recurs la tribunal si decizia acestuia a fost de admitere a recursului impotriva sentintei civile,modifica sentinta si in rejudecare,respinge actiunea formulata de mine.Irevocabila!Nu pot intelege cum de instanta tribunalului a dat aceasta hotarare in contradictie totala cu hotararea data de judecatorie!
Rog sa-mi spuneti ce cale mai pot urma?unde?si in ce termen?Va multumesc
Pe baza inscrisurilor si a probelor administrate, instanța de control judiciar a considerat ca aceasta este soluția corecta. Hotaririle irevocabile nu sunt supuse altor cai de atac, decât in anumite condiții, puteți formula o cale de atac extraordinara. Ptr asta chiar aveți nevoie de un avocat. Multă bafta.
multumesc! Culmea este ca,am consultat un avocat imediat ce s-a depus recursul si am primit garantia -vorba vine) dupa ce a studiat sentinta de fond si motivele de recurs, sa nu-mi fac griji deoarece tot ce s-a cerut in recurs nu este nimic nou si instanta de fond s-a pronuntat asupra inscrisurilor si probelor.-aceleasi.

Bulversarea mea consta in situatia:cum de instanta de fond constata pe baza probelor nulitatea contractului,iar instanta de recurs respinge actiunea dar nu se pronunta asupra nulitatii sau valabilitatii contractului?
Gabriela Mihai, Avocat
Daca v-a respins actiunea, atunci inseamna ca este valabil contractul. Din pacate nu mai aveti ce sa faceti.