avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Contract inchiriere firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Contract inchiriere firma in insolventa

Buna ziua,
Dorim sa inchiriem ca persoane fizice un spatiu comercial unei firme aflata in insolventa.Vreau sa stiu cam la ce riscuri ne expunem,in cazul in care ea va da faliment.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: SIMXYZ , utilizator 14:20, 12 Septembrie 2014
Buna ziua,

Mai intai de toate contractul de inchiriere trebuie suspus aprobarii adunarii creditorilor si mai apoi semnat de catre administratorul judiciar. Tot in sedinta in care este supus aprobarii se poate pune in discutie inaintarea de catre creditori a sumelor necesare acoperirii platii chiriei. In cazul in care acestia nu vor sa inainteze bani, plata urmeaza sa fie facuta de catre debitoare. Din pacate, in aceasta situatie, nimeni nu va poate garanta ca va primiti banii.
Buna ziua,
In cazul in care reusiti sa incheiati un contract cu plata anticipata a chiriei ( adica suma convenita sa va fie virata la inceputul lunii pentru luna in curs), din momentul intrarii firmei in faliment, conform Art.87, alin (1) si (2) coroborat cu Art.150, alin (3) din Codul Insolventei, contractul poate fi mentinut daca se considera ca mai este nevoie de spatiul pus la dispozitie de dv.
Buna ziua,
In cazul in care reusiti sa incheiati un contract cu plata anticipata a chiriei ( adica suma convenita sa va fie virata la inceputul lunii pentru luna in curs), din momentul intrarii firmei in faliment, conform Art.87, alin (1) si (2) coroborat cu Art.150, alin (3) din Codul Insolventei, contractul poate fi mentinut daca se considera ca mai este nevoie de spatiul pus la dispozitie de dv.
Ce am scris mai sus este valabil si pentru un contract fara plata anticipata, insa riscurile de a ajunge creditor chirografar sunt mari, iar daca acest lucru se intampla, riscurile de a nu mai recupera banii sunt si mai mari.
Ultima modificare: Joi, 11 Septembrie 2014
David Constantin Madalin, Evaluator
multumesc pt raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura insolventa ginnyy ginnyy Am un colaborator impotriva caruia s-a deschis procedura insolventei si i-a fost admins planul de reorganizare. Potrivit contractului pe care il am cu acesta, ... (vezi toată discuția)
Plan distribuire sume vasioanaro vasioanaro Este vorba de un creditor bancar inscris la masa credala,conf art 121 alin 1. Lichidatorul a inchiriat spatiile comerciale aduse in garantie de debitorul in ... (vezi toată discuția)
Insolventa si fidejusiune doe_ro doe_ro Buna ziua, am urmatoarea problema: Sunt administratorul unei firme careia statul ii cer declansarea procedurii de insolventa pentru o datorie de aprox ... (vezi toată discuția)