Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipoteca pe casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipoteca pe casa

Buna seara,
in 2012 sotul meu impreuna cu fratele lui au girat pentru un imprumut la banca cu casa lor.La aceea data erau amandoi proprietari(fratele avand 7/8 si sotul meu 1/8 din casa) Anul acesta sotul meu a decedat. Daca fratele sotului nu mai plateste ratele la banca aceasta ar putea sa ma oblige pe mine sau pe copii mei sa platim aceste rate?
multumesc frumos pentru raspuns
creditul pentru casa este MARE(aproape de valoarea evaluarii casei) si este facut pe 30 de ani,de aceea am intrebat daca banca ii poate executa silit si pe copiii mei sau pe mine (in caz ca fratele sotului nu plateste rata)
elena1900, utilizator
Intai ia casa aia cu care au garantat, iar daca ramane ceva de platit, vor mai pretinde si bunuri sau c/val lor in bani din cele mostenite de la sot.
scuze de intarziere dar eu numai acum am vazut raspunsul .Deci sa inteleg ca daca fratele sotului nu-si mai plateste imprumutul / banca ia casa si mai trebuie acoperita o diferenta/ s-ar putea sa ma oblige pe mine sau pe copii mei sa platim aceasta diferenta?