Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

Daca singurele venituri sunt de natura salariala se poate pune poprire totala pe acel cont? Exista alte legi care reglementeaza acest lucru in afara de codul de procedura civila?
Am 2 popriri pe salar. Una ca titular de contract (nu am nimic de obiectata la aceasta) , a doua ca girant( la aceasta vreau sa adresez urmatoarea intrebare).

La cea de a doua s-a trimis si la banca infintarea popririi si banca mi-a blocat suma din cont desi aceasta suma este de natura salariala. Conform c.poced.c.art.728 stiam ca :(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
De aceea adresez aceasta intrebare si va rog sa-mi spuneti ce am de facut in acest caz?Am luat la cunostinta de aceasta poprire doar de o zi , ea mergand la vechea adresa (adresa la care locuiesc parintii.) La ei a ajuns in 14.08.2014 si pe ea scrie ca in termen de 7 de la luare la cunostinta zile sa contactez executorul judecatoresc. Oare e tarziu luni?
Nu e tarziu, mergeti la executor si cereti sa faca adresa catre banca sa deblocheze suma intrata in cont ce reprezinta venit salarial.
Nu va pot blocat total contul. va incadrati in timp , mergeti la executor si explicati situatia.