avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Persoana cu pensie de handicap - mai multe proprietati ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Persoana cu pensie de handicap - mai multe proprietati pe numele sau

Buna ziua.

O persoana cu pensie de handicap are dreptul de a avea mai multe proprietati pe numele ei?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: dan2607 , utilizator 13:24, 13 Septembrie 2014
are dereptul sigur
da
Fara a afecta pensia de handicap? Multumesc.
1. - Nu exista "pensie de handicap".
- Ori este "pensie de invaliditate" (platita de Casa de Pensii) ori este "indemnizatie de handicap" (platita de de AJPIS).

2. Nici una dintre ele nu este conditionata de proprietatile pe care le are persoana respectiva.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de handicap grad 2 conditionata de starea materiala ? alex5 alex5 buna ziua, primirea pensiei de handicap de gradul 2 este conditionata in vreun fel de starea materiala sau de alte venituri ? de exemplu, daca persoana ... (vezi toată discuția)
Pensie de handicap floryana2015 floryana2015 Buna ziua,va scriu si eu ca doresc un raspuns,unde pot depune o sesizare pt o persoana care ia pensie de handicap de gradul 2 ,nu am nimic personal cu ea dar ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta intre pensia de invaliditate si cea de handicap? bobuonisei bobuonisei Stimati domni, Am o mare nelamurire. Va rog sa-mi explicati care este diferenta intre pensie de invaliditate si cea de handicap.Din cite stiu nu exista ... (vezi toată discuția)