Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma cu datorii

DETIN O FIRMA CU DATORII LA FURNIZORI SI SPATIUL UNDE AM FOST CHIRIAS DAR FARA DATORII LA STAT.CE URMEAZA?POT FI AFECTAT CA SI PERSOANA FIZICA?
DA (daca instanta va gaseste vinovat, veti suporta datoriile pe persoana fizica) sau NU (daca nu vi se atrage raspunderea personala). Nu este o regula.
In cazul in care furnizorii detin creante impotriva dvs ce intrunesc cerintele impuse de legea 85/2014 pot formula cerere de deschidere a procedurii insolventei. In cazul in care se dispune atragerea raspunderii patrimoniale a dvs ca administrator, puteti raspunde cu bunurile proprii in masura in care bunurile societatii nu sunt suficiente pentru acoperirea debitelor.

Destin o firma care are datori as dori sa stiu daca imi pot bloca conturile de pe persoa fizica eu find singuru administrator

In cazul in care furnizorii detin creante impotriva dvs ce intrunesc cerintele impuse de legea 85/2014 pot formula cerere de deschidere a procedurii insolventei. In cazul in care se dispune atragerea raspunderii patrimoniale a dvs ca administrator, puteti raspunde cu bunurile proprii in masura in care bunurile societatii nu sunt suficiente pentru acoperirea debitelor.

Daca sociatea este in stare de insolventa (datorii in total de peste 40.000 lei catre fisc, furnizori si imprumuturi asociati) si nu detine in casa sau in conturi suficienti bani pentru plata datoriilor, cu depasirea scadentei cu mai mult de 30 de zile este obligatorie depunerea cererii de intrare in insolventa.

Art. 240: Bancruta simplă
(1)Neintroducerea sau introducerea tardivă, de către debitorul persoană fizică ori de reprezentantul legal al persoanei juridice debitoare, a cererii de deschidere a procedurii insolvenţei, într-un termen care depăşeşte cu mai mult de 6 luni termenul prevăzut de lege de la apariţia stării de insolvenţă, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Prin urmare nu este optional, ci obligatoriu sa introduceti cererea de intrare in insolventa.

In cadrul procedurii insolventei (sau in dosarul penal) se poate dispune obligarea administratorului la plata datoriilor societatii, daca sunt indeplinite conditiile din Legea 85/2014.

Sper sa va fie de folos informatiile.
GRINSOLV IPURL, Practician in insolventa