Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE PROPRIETATE

Am cumparat o parcela de teren extravilan , l-am intabulat , am toate actele legale, si l-am ingradit.
Langa suprafata de teren (partea) aflata de-a lungul drumului de acces, si drum mai sunt 2 metri pe toata lungimea terenului meu , care este al primariei. Tot timpul a fost drum. La masuratori intre mine si drum au mai ramas acesti metri . Daca primaria il vinde cuiva , mie imi obstructioneaza accesul la drum . Poate face asta , sau legal pot sa il cumpar eu ca si proprietar din fata acestei fasii ?
Va multumesc.
N-o sa il vanda nimanui. In mod normal este pastrat pentru reteaua de utilitati