avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Certificat medico-legal 4-5 zile
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Certificat medico-legal 4-5 zile

Bună seara,

Am fost bătut de patru persoane după care mi-am scos certificat
medico-legal. Medicul mi-a dat 4-5 zile de îngrijiri medicale.
Agresiunea s-a întâmplat în urmă cu 5 zile.

Care sunt paşii pe care trebuie să-i urmez acum ?

Vă mulţumesc anticipat !
Revin cu noutăţi.


În sfârşit mi-a ajuns citaţie de la Poliţie să mă prezint în data de 29.10.2014.
Au trecut şapte luni de când dosarul a ajuns la poliţistul care se ocupă de cazul meu.
Timp de şapte luni dumnealui m-a audiat doar pe mine şi atât.
Martorii nu au fost audiaţi.

Am fost astăzi la Poliţie şi l-am rugat să-mi arate dosarul.
La dosar nu este nimic nou doar declaraţia mea dată în luna Septembrie 2014.

Observ cu părere de rău, că domnul poliţist nu are timp, chef şi buna dispoziţie să-şi
facă profesia. Cred că voit.


Domnul avocat Pătraşcu Răzvan, vă rog respectuos şi frumos
să mă îndrumaţi în problema pe care o am.



Vă mulţumesc anticipat !


Ati verificat daca s-a inceput urmarirea penala in rem, ati fost audiat in calitatea de persoana vatamata?
Trebuia sa discutati cu politistul din ce motive nu audiaza martorii, in mod normal trebuia sa faca asta pana acum. Ati indicat adresa martorilor, ii cunoasteti sau trebuie sa-i identifice politia?
patrascu razvan a scris:

Ati verificat daca s-a inceput urmarirea penala in rem.
Nu ştiu ce înseamnă în rem.
Vă rog frumos să-mi explicaţi şi cum pot verifica ?


Ati fost audiat in calitatea de persoana vatamata?
Da.

Trebuia sa discutati cu politistul din ce motive nu audiaza martorii, in mod normal trebuia sa faca asta pana acum.
Veşnic îmi spune că sunt foarte multe dosare, când îl caut nu are timp de mine,
nu-mi mai răspunde la telefon, nu comunică, etc.


Ati indicat adresa martorilor, ii cunoasteti sau trebuie sa-i identifice politia?
Am indicat adresa plus numele şi prenumele martorilor în plângerea făcută la Parchet.
Martorii nu-i cunosc personal, prin cineva le-am aflat numele, prenumele şi adresa.



Vă mulţumesc anticipat !


Incercati sa depuneti un memoriu la procuror in care sa detaliati exact ce se intampla in sensul ca politistul tergiverseaza in mod nejustificat activitatea de urmarire penala, nu va sfatuiesc inca sa depuneti plangere penala impotriva politistului, sa nu il inversunati mai rau, desi pare un abuz ceea ce face.

Alte discuții în legătură

Sfat dosar penal Alecuionut Alecuionut Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema, Intr-o dimineata cand am venit de la serviciu in urma unor discutii contradictorii cu un vecin, am ... (vezi toată discuția)
Am fost victima unei agresiuni fizice în urmă cu 6 luni, agresorul și-a recunoscut fapta dar cu toate acestea dosarul nu e finalizat. cât mai durează cercetarea penală? Ionut_lz Ionut_lz Salutare,in urma cu 6 luni am fost victima unei agresiuni,am obtinut certificat medico-legal(40-45 zile ingrijiri)agresorul si--a recunoscut fapta,plangerea a ... (vezi toată discuția)
Incredibil!!! certificat medico legal 8-9 zile ContSters163314 ContSters163314 In data de 14.07.2010 am fost atacata de un individ care a intrat la mine in curte cu un cutit in mana cu care intentiona sa mi-l infiga in abdomen. eu efectiv ... (vezi toată discuția)