avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită solutie la contestatie executare
Discuție deschisă în Executare silită

solutie la contestatie executare

buna ziua In luna martie am depus in instanta contestatie la executare pt. un pv. amenda rovinieta.Pe data de 08.09.2014 am avut primul termen . Solutia instantei a fost urmatoarea : Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Acordă termen pentru a se achita c/val cheltuielilor efectuate cu înaintarea dosarului de executare.
Document: Încheiere de şedinţă 08.09.2014 Intrebarea mea este urmatoarea: Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? ce se intelage prin " acorda termen pt. a se achita............ ",adica ar trebui sa platesc executorului cheltuielile cu inaintarea dosarului insemnand aproape 100 euro +amenda de 28 euro?Cu toate ca detin o sentinta irevocabila favorabila pe care am depus-o la dosar, se pare ca ma-m judecat degeaba si sunt bun de plata. In sentinta pe care o detin si depus-o la dosar se specifica clar: instanta obliga parata"adica pers. pe care am actionat-o in instanta",la plata sumei de xxx lei reprezentand contravaloarea amenzilor datorate pt. 6 pv. verbale de contraventie pt. ca a circulat fara sa detina rovinieta,mentionez ca si pv. pt. care am formulat contestatie este stipulat in sentinta pe care o detin. multumesc!
Cel mai recent răspuns: cristi111us , utilizator 16:42, 29 Septembrie 2014
"Vorbim mult dar nu spunem nimic" ... cam asa vad eu mesajul dvs.
Haideti sa le luam pe rand.
In primul rand, daca vorbim de rovinieta, dvs nu aveati cum sa dati in judecata o persoana (parata), ci CNADNR ("instanta obliga parata"adica pers. pe care am actionat-o in instanta",la plata sumei de xxx lei reprezentand contravaloarea amenzilor datorate pt. 6 pv. verbale de contraventie pt. ca a circulat fara sa detina rovinieta").
In al doilea rand, daca ceea ce ati vazut pe site-ul www.portal.just.ro este dupa cum ati precizat, ("Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Acordă termen pentru a se achita c/val cheltuielilor efectuate cu înaintarea dosarului de executare.
Document: Încheiere de şedinţă 08.09.2014") , deasupra acestei incheieri trebuie sa gasiti data urmatoarei infatisari (urmatorul termen). Daca nu s-a precizat ca respectivele cheltuieli sunt in sarcina dvs, cu atat mai bine ... le plateste statul, urmand sa le recupereze de la cine pierde procesul.
RABDARE SI TUTUN - ne spunea in facultate un distins profesor.
Si cum tutun se gaseste la orice chiosc, ...
SUCCESURI !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata cristiana cristiana buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un sfat. am luat in 2005 rovinieta pentru primul trimestru pe care am achitat-o dar pe urmatoarele nu le-am luat pt ca nu ... (vezi toată discuția)
Executare silita pentru amenda rovinieta din 2012 siner siner Buna ziua, vineri in data de 03.iulie.2015 am gasit in cutia de scrisori o somatie de plata pentru 2 amenzi de rovinieta in 2 zile consecutive (nu merg fara ... (vezi toată discuția)
Cine raspunde? dogarudobra dogarudobra sora mea a dat masina proprietate baiatului ei care a circulat fara rovinieta a primit in 2011, 3 amenzi pe care sora mea le-a platit in 2013 acum ... (vezi toată discuția)