Forum Discuţii juridice Executare silită solutie la contestatie executare
Discuție deschisă în Executare silită

solutie la contestatie executare

buna ziua In luna martie am depus in instanta contestatie la executare pt. un pv. amenda rovinieta.Pe data de 08.09.2014 am avut primul termen . Solutia instantei a fost urmatoarea : Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Acordă termen pentru a se achita c/val cheltuielilor efectuate cu înaintarea dosarului de executare.
Document: Încheiere de şedinţă 08.09.2014 Intrebarea mea este urmatoarea: Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? ce se intelage prin " acorda termen pt. a se achita............ ",adica ar trebui sa platesc executorului cheltuielile cu inaintarea dosarului insemnand aproape 100 euro +amenda de 28 euro?Cu toate ca detin o sentinta irevocabila favorabila pe care am depus-o la dosar, se pare ca ma-m judecat degeaba si sunt bun de plata. In sentinta pe care o detin si depus-o la dosar se specifica clar: instanta obliga parata"adica pers. pe care am actionat-o in instanta",la plata sumei de xxx lei reprezentand contravaloarea amenzilor datorate pt. 6 pv. verbale de contraventie pt. ca a circulat fara sa detina rovinieta,mentionez ca si pv. pt. care am formulat contestatie este stipulat in sentinta pe care o detin. multumesc!
"Vorbim mult dar nu spunem nimic" ... cam asa vad eu mesajul dvs.
Haideti sa le luam pe rand.
In primul rand, daca vorbim de rovinieta, dvs nu aveati cum sa dati in judecata o persoana (parata), ci CNADNR ("instanta obliga parata"adica pers. pe care am actionat-o in instanta",la plata sumei de xxx lei reprezentand contravaloarea amenzilor datorate pt. 6 pv. verbale de contraventie pt. ca a circulat fara sa detina rovinieta").
In al doilea rand, daca ceea ce ati vazut pe site-ul www.portal.just.ro este dupa cum ati precizat, ("Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Acordă termen pentru a se achita c/val cheltuielilor efectuate cu înaintarea dosarului de executare.
Document: Încheiere de şedinţă 08.09.2014") , deasupra acestei incheieri trebuie sa gasiti data urmatoarei infatisari (urmatorul termen). Daca nu s-a precizat ca respectivele cheltuieli sunt in sarcina dvs, cu atat mai bine ... le plateste statul, urmand sa le recupereze de la cine pierde procesul.
RABDARE SI TUTUN - ne spunea in facultate un distins profesor.
Si cum tutun se gaseste la orice chiosc, ...
SUCCESURI !