Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Client rău-platnic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Client rău-platnic

Bună ziua. Dețin un PFA în domeniul consultanței în Relații Publice și am încheiat un contract cu o anume companie prin care am prestat serviciile mele timp de mai mult de un an. Recent însă clientul acesta nu a mai plătit facturile emise de mine (s-au strâns 3 facturi) și mă lovesc de o atitudine ce lasă de dorit și de amânări peste amânări (verbale și nerealiste). Aș vrea să urmez acum calea legală pentru a intra în posesia acestor sume ce mi se cuvin, dar nu știu exact ce trebuie făcut pe mai departe, dat fiind că nu am mai avut parte de această problemă. Mă puteți ajuta? Care ar fi primul pas? Mulțumesc.
Buna ziua,
Avand in vedere ca este clent vechi, va sfatuiesc ca, initial, sa-i adresati o somatie in scris trimisa prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, prin care sa-i solicitati ca, intr-un termen de, sa spunem 15 zile de la primire, sa va achite datoriile.
Dupa aceasta il puteti actiona in instanta solictand sumele datorate.
actiunea o veti depune la judecatoria pe raza careia are sediul social firma respectiva.
~ Conținut șters la cerere ~