Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata pentru perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata pentru perioada de proba

Nu am gasit pe nimeni sa ma ajute sa gasesc un raspuns concret. Astfel fiind nevoita sa apelez la internet.
Problema mea suna in felul urmator:
Sunt somera din data de 1 Mai 2014. Am lucrat in confectii auto. Fiind in somaj , am considerat ca un curs de calificare pentru reorientare profesionala nu mi-ar strica. Acum mai am 2 saptamani si examenul final de la cursul de "lucrator comercial". In data de 30 august am fost pentru o proba la un magazin (produse diverse: alimente, bauturi , industriale). La sfarsitul schimbului, pentru ca am stat 8 ore, patroana mi-a spus ca de luni sa vin la proba, schimbul 2. Am mers o saptamana, 8 ore zilnic. Am prestat munca integral ca un angajat. Vineri 5 sept. am intrebat-o pe patroana intr-o doara: "" mai vin la proba? Raspunsul a fost:""Normal, si maine si poimaine schimbul 2 ( sambata si duminica ) si saptamana viitoare." "si apoi?"am intrebat. Apoi v-a veni alta fata in proba 2 saptamani, si apoi restul." "si eu ce fac? "stati acasa, pana vedem pe cine aleg. finlul e ca am aflat ca de fapt voia sa-siangajeze 2 prietene, si trebuia sa acopere timpul pana rezolvau respectivele , ele lucrand la un alt magazin. Cand am intrebat-o daca imi plateste cele cinci zile , si de ce nu mi-a facut un precontract? mi-a raspuns:"Cum sa nu-ti platesc? dar sa vina "X"( doamna de la ALOFM ) ca sti ca sunt prietena cu ea si vedem."
Tot ce vrau sa stiu e daca trebuie sa-mi plateasca zilele lucrate sau nu. Va multumesc ! O zi buna !
asta depinde de patroana magazinului si de intelegerea facuta de voi (intelegere ce trebui facuta inaintea inceperi perioadei de proba)
pe mine ma intereseaza din punct de vedere legal... ce spune legea? nefacandu-mi precontract, nu a incalcat nimic? se foloseste de persoanele din proba sa-si acopere pesonalul lipsa pana vin prietenele...
1. Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Dar mie are obligatia sa-mi plateasca zilele lucrate? Repet, am lucrat o saptamana intreaga cate 8 ore pe zi.
Am fost o sambata la proba, apoi m-a chemat in continuare, si ammai mers inca o saptamana. pentru ast trebuia incheiat contract sau precontract? eu sunt in somaj si vreau sa gasesc loc de munca sa nu stau in somaj.